Přeprava drona a jak jej ochránit před poškozením

  • 11.7.2017
preprava drona andru vision 7

Droni jsou dnes trendy a budí velkou pozornost. Nejpopulárnější jsou malí droni do rozpětí motorů cca 30 cm. Důvod je prostý – jsou skladní, jsou jednodušší k ovládání a cenově dostupnější než velcí profesionální droni. Samotná skladnost dnešních dronů vybízí k tomu vzít si je s sebou na dovolenou nebo na procházku do lesa za město. Přeprava drona je tedy důležitou záležitostí a doporučujeme ji nepodcenit. V tomto okamžiku začnete řešit problém s přepravou. Poradíme vám, jak nejlépe přepravovat drona, na co si dát pozor a doporučíme vám to nejlepší co je na trhu. Nezapomeneme ani na domácí kutily.

Přeprava drona – výběr vhodného kufru

Mám si koupit kufr nebo raději batoh? To je častý dotaz, který nejspíše napadl i vás. Výběr se odvíjí od toho, kde a jak máte v plánu drona přepravovat. Největší problém budete mít pochopitelně s velkým dronem. Naopak nejjednodušší a největší výběr mají malé drony, které jsou dnes trendy, například DJI Phantom, Walkera X350, Yuneec Q500 a další.

Přeprava velkého drona (od 30 cm)

Přeprava velkých dronů je do jisté míry oříšek. Jste v podstatě odkázáni na výrobce, kteří vyrábí kufry na zakázku. Někteří vám jej na míru vypolstrují vhodným materiálem pohlcujícím nárazy. Tato varianta vás bude stát v řádu tisíců až desetitisíců korun. Cena se zpravidla odvíjí od velikosti a materiálu, ze kterého si jej necháte vyrobit. Asi ani nemusím zmiňovat, že 8kg dron s průměrem přes 1 metr se vám do batohu nevejde.

Pokud budete mít štěstí, tak na vhodný kufr narazíte v obchodech pro kutily a zahradu (Obi, Baumax,…). Často se dá využít přepravka na nářadí nebo zahradní krabice, ve kterých se uskladňují zahradnické potřeby. V těchto případech však nezapomínejte, že vnitřní prostor je potřeba vyztužit proti nárazům. Pěnu pro vyztužení můžete zakoupit ve stejném obchodě.

Přeprava malého drona (do 30 cm)

Přeprava drona s rozpětím ramen do 30 cm je mnohem jednodušší. Pro většinu modelů této velikosti se dá sehnat kufr nebo batoh přímo od výrobce. Nejprve však pár tipů na levnější varianty.

Nejzákladnější kufr pro přepravu dostanete na vašeho drona zcela zdarma. Ano, je to ta krabice, ve které drona zakoupíte. Pro přepravu v autě nebo v letadle je toto řešení nejlevnější a plně dostačující. Problém může nastat v případě, že si dokoupíte dodatečné příslušenství v podobě dalších baterií, náhledové obrazovky/tabletu a podobně.

Malý dron vybízí k tomu jej nosit všude s sebou. Než si vyberete vhodný přepravní box, musíte se zamyslet, kde všude jej budete přepravovat a jakým způsobem. Na každý druh přepravy se hodí něco jiného. Na výběr totiž máte kufr, batoh a poté hybrid mezi kufrem a batohem (můžeme tomu říkat skořepinový batoh).

Pokud víte, že s dronem často cestujete v autě nebo v letadle, je vhodné zvolit kufr. Ten vašeho drona nejlépe ochrání, když je v kufru auta nebo v zavazadlovém prostoru letadla. K dostání jsou i kufry, které jsou vodotěsné nebo například s kolečky. Kufr je jasnou volbu, když přepravujete hromadu techniky a chcete si být jistí, že dron bude v bezpečí. Pokud již takový kufr vlastníte a myslíte si, že jej unesete na zádech, můžete si zakoupit tzv. batoh na kufr. Nejedná se o nic jiného než o popruhy přes ramena, které připevníte ke kufru a rázem máte batoh.

Jestli patříte k náruživým cestovatelům/objevovatelům nebo jen rádi jezdíte například na kole, měli byste zvážit možnost batohu. Batohy jsou zpravidla lehké a zároveň jsou vypolstrované, takže dokáží tlumit nárazy. Nejedná se ale o 100% ochranu při přepravě drona. Například při chůzi ze svahu se může stát, že vám uklouzne noha, vy spadnete na záda a měkký batoh drona neochrání. Svou váhou můžete drona v batohu vážně poškodit. Už se nám to stalo, takže mluvíme z vlastní zkušenosti? Máte pravdu. Možnosti batohu jistě ocení i ti, kteří s sebou nosí notebook. Batoh vám nabídne spoustu kapes, kam můžete schovat přenosný počítač nebo čtečky karet, filtry na kameru/fotoaparát a podobně. Batoh zvolte v případě, že jste přesvědčeni o tom, že dronovi nehrozí velké riziko poškození, chcete cestovat na lehko a máte spoustu drobného příslušenství.

V závislosti na vašem dronovi doporučíme navštívit stránky výrobce a podívat se, jestli není batoh na přepravu drona v jeho nabídce. Pro univerzální batoh na drony o velikosti Walkera X350 a DJI Phantom doporučíme ebay, kde naleznete asi 2 druhy batohů. Jedny se vyznačují tím, že vnitřní prostor je tvořen tuhou vycpávkou, ve které je vyřezaný prostor přímo na přepravu konkrétního modelu drona. Druhá varianta je mnohem univerzálnější a vypadá jako fotobatoh. Má několik přepážek se suchým zipem, takže si vnitřní prostor můžete upravit podle vlastních potřeb. Nicméně platí, že tuhá vycpávka ochrání drona při přepravě o něco lépe než pěnová ve spojení s látkovou.

V neposlední řadě naleznete na trhu skořepinové batohy. Je to v podstatě kompromis mezi batohem a kufrem. Nabízí pohodlnou přepravu na zádech jako batoh, ale zároveň bývá mnohem odolnější. Vnitřek bývá vyroben z tuhé vycpávky, takže prostor pro konkrétní model drona je předem určen. U těchto batohů se počítá pouze se základní výbavou. Na notebook nebo příruční fotoaparát můžete zapomenout, s nimi už batoh nepočítá.

Kolik mě to bude stát?

Nejlevnější variantou jsou batohy, které lze zakoupit od 2 000 Kč. Paradoxně může batoh na přepravu drona patřit i mezi nejdražší způsoby přepravy. Jeden takový za 10 000 Kč prodává DJI. Od 2 000 Kč můžete koupit i skořepinový batoh, nicméně tomu také odpovídá kvalita. Raději počítejte s cenou kolem 5 000 Kč, pokud chcete mít svého drona více v bezpečí. Kufry včetně výplně začínají zhruba na částce 4 000 Kč a za variantu s kolečky a vodotěsným provedením zaplatíte přibližně 8 000 Kč.

Jestli se vám zdají částky přehnané a pokud převyšují cenu vašeho drona, nabízí se ještě další možnost. Každý určitě vlastníte doma nějaký batoh. Jestli máte to štěstí a dron se do něj vejde, máte v podstatě vyhráno. V obchodě pro kutily a zahradu doporučíme zakoupit nějakou pěnu, kterou můžete batoh vycpat, abyste ochránili drona před nárazem. Jak jsem zmínil výše, některé batohy na přepravu drona jsou v podstatě klasické fotobatohy. Pokud se vám doma povaluje například fotobatoh Vanguard Up Rise 48, tak jej jistě můžete využít. Stačí pouze přeuspořádat vnitřní rozložení batohu.

Další z levných variant jsou cestovní skořepinové kufry na kolečkách. V závislosti na velikosti vašeho drona zakoupíte kufr od 500 Kč. Poté už jen stačí najít vhodný způsob jak vnitřní prostor vyztužit a máte luxusní přepravní kufr, který vašeho drona dostatečně ochrání.

Přeprava drona v letadle

V létě, když všichni míříme na dovolenou k moři, nesmíme zapomenout svého nového mazlíka doma. Pokud si svého mazlíčka chcete vzít s sebou, platí několik pravidel, kterými byste se měli řídit.

Nejprve ze všeho si prověřte, zda v cílové destinaci můžete létat s bezpilotním prostředkem a jaká jsou omezení. Každý stát má trochu jiné podmínky pro létání s dronem. Než vyrazíte, ujistěte se, zda v dané lokalitě můžete létat a za jakých podmínek. Přehled pravidel létání v ostatních státech pro vás připravujeme. Jsou ale pravidla, podle kterých se řídí téměř ve všech státech a určitě není od věci je dodržovat za každých okolností. Ve zkratce platí, že nesmíte létat v hustě osídlených oblastech (městech, vesnicích), nad lidmi a komunikacemi. I pláž u moře je plná lidí, takže nad ní rozhodně nelétejte a držte se od ní daleko.

POZOR. Nelétejte nad místy kde je hodně lidí (fesťáky, pláže …) a nad komunikacemi, typu cesta, vodní toky s loděmi.

Pozor na baterie

Největším problémem při přepravě drona v letadle jsou rozhodně baterie. Mohou se totiž vznítit a jejich uhašení není úplně jednoduché. Před odchodem se vždy ujistěte, že baterie není poškozená (není nafouknutá nebo obslužný software neukazuje, že je baterie závadná) a že její kontakty jdou dobře odizolovány, tak aby nedošlo ke zkratu.

Každá letecká společnost může mít trochu jiná pravidla pro přepravu baterií a elektroniky na palubě. Opět doporučujeme zjistit podrobnosti u dané společnosti. U odbavování se vám může stát, že vás budou chtít zkontrolovat a ujistit se, že jsou baterie v pořádku a že splňují limity pro maximální povolenou kapacitu, kterou lze v letadle přepravovat. Ve většině případů nebudete mít problém. S bateriemi do 100 Wh/ks je to OK. Kolik Wh má vaše baterie, zjistíte jednoduše, tato hodnota bývá uvedena na štítku baterie. Spočítat si ji můžete pomocí tohoto vzorečku:

Volt * mAh / 1000 = Wh
V případě baterie pro DJI Phantom 3 to může vypadat následovně: 15,4 * 4480 / 1000 = 68 Wh

Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že jsme s přepravou baterií neměli nejmenší problém. Na žádném letišti při odbavení nám zavazadlo nijak detailně nekontrolovali i přesto, že baterie určitě viděli na rentgenu. Pro případ nouze vám můžeme doporučit zakoupení nehořlavých vaků pro baterie a být tak více v bezpečí.

POZOR. Věděli jste, že poškozená baterie hoří i pod vodou, je tedy velmi nebezpečná. Zanedbat baterie se nevyplácí.

Závěr

Přinejmenším vhodně vypolstrovaný batoh by měl být základním vybavením vašeho drona. Myslete totiž na to, že batoh za 5 000 Kč vám může ochránit drona, který vás stojí například 40 000,-. Jednotlivé součástky, které se mohou poškodit, zpravidla nebývají levnou záležitostí a běžně mohou převýšit cenu batohu/kufru. Nehledě na to, že oprava vás může stát další peníze a především čas. Vždy se snažte svého drona a baterie maximálně chránit, investice do batohu se vám brzy vrátí jak v pohodlí při přenášení, tak ušetřeném času a starostí při patáliích. Tolik na téma přeprava drona a příště se podíváme na něco veselejšího :).

Je vidět, že přeprava drona není žádná věda, ale vyplatí se být připravený. Jak přepravujete drona vy? Podělte se s námi na redakčním emailu nebo naších sociálních sítích.

+ Přidat článek

Články od partnerů

+ Přidat článek