Porovnání dronů: Xiaomi Mi Drone vs. DJI Phantom 3 Pro

  • 16.11.2016
xiaomi-vs-dji-droni-nahledovy-clanek-wp

Není tomu dlouho, co Xiaomi Mi Drone spatřil světlo světla. Recenzi na tohoto drona jsme vám již přinesli. Nyní jsme se dali porovnání dronů a srovnali jeho schopnosti s velmi známým a populárním dronem DJI Phantom 3 Pro. Otestovali jsme především stabilitu letu, přesnost GPS a to nejdůležitější – dosah řídícího a video signálu.

DJI Phantom 3 Pro etalonem mezi dostupnými drony. Potrápí jej dron od Xiaomi?

Není pochyb o tom, že DJI Phantom 3 Pro je dnes etalonem mezi dostupnými drony. Nabízí 4K video, je skladný, dosah signálu je v řádech kilometrů, výdrž na baterii atakuje hranici 30 minut a při ztrátě signálu se dokáže automaticky vrátit domů. Proto se nám do porovnání dronů hodí.

dji-phantom-3-vs-xiaomi-mi-drone

Xiaomi je čínská firma, která je u nás známa především na poli mobilních telefonů, chytrého příslušenství a domácnosti. Na základě obrovské popularitě dronů v těchto letech se právě i tato firma rozhodla pokusit se prorazit na tomto trhu. Jejich první pokus se jmenuje Xiaomi Mi Drone. Z naší recenze asi víte, že drone jako takový se jim povedl, ale software má určitě ještě co dohánět.

Základem každého takového drona je dnes schopnost létat, bez toho se do vzduchu nedostane. Když vezmeme v potaz cílovou skupinu, pro kterou je tento dron určen, tak musíme myslet i na to, jak dron dokáže za letu pomáhat svému pánovi – začínajícímu pilotovi. Na základě těchto elementárních věcí, které by měl dron pro začátečníky splňovat, jsme dali dohromady porovnání dronů a podrobili ho testu a zároveň srovnali se špičkou ve své kategorii – DJI Phantom 3.

Porovnání dronů a jejich schopnost návratu domů

Každý lepší dron je dnes standardně vybaven GPS a schopností návratu domů. Principiálně to funguje tak, že pokud dron ztratí kontakt s vaší vysílačkou a nenaváže se spojení v řádech několika vteřin, spustí se automaticky funkce návratu domů. Dron vystoupá do předem určené bezpečné výšky a přímou cestou si letí na místo, odkud startoval. Z vyprávění víme, že se najdou experti, kteří si myslí, že je dosah vysílačky nekonečný, a tak letí za hory a za řeky a vůbec jim nedojde, že by mohli ztratit signál. Stává se to většinou začínajícím letcům, pro které jsou tyto drony určeny.

Proto jsme tuto funkci museli otestovat, abychom si ověřili bezpečnost této funkce a ohodnotili ji na základě toho, jak přesně se dron dokáže vrátiti na místo, odkud vzlétl. Nezkušený pilot totiž zpravidla neví, že přesnost GPS v těchto dronech jsou +- 2 metry. Abyste tedy nebyli překvapeni, že se dron vrátí a přistane do rybníku, vedle kterého jste startovali, udělali jsme test, na kterém si ukážeme, který dron by si teoreticky zaplaval a který se trefí do cíle.

Když nevíš co, pusť „kniply“. On si už nějak poradí

Začátky každého pilota bývají obtížné. Chvíli totiž trvá, než se pilot sžije s ovládáním, které se v určitém okamžiku letu po obloze může naprosto změnit. Jak možná víte, dnes standardně pravá páčka na ovládači drona ovládá pohyb dopředu, dozadu, doprava a doleva. Víte ale, že toto platí pouze v případě, kdy čumák drona směřuje stejným směrem jako váš nos? V okamžiku, kdy drona otočíte čumákem ke svému, změní se ovládání směru vpravo na vlevo a vlevo na vpravo.

Pro nejednoho pilota je tato situace mnohdy dost velký šok. Moderní dron vás ale nenechá ve štychu. Pokud znejistíte, není nic jednoduššího, než pustit ovládání a promyslet si, jak to je, než zbrkle tahat za páčky. S velkou pravděpodobností byste stejně skončili v koruně nejbližšího stromu. Díky přítomnosti GPS je dron schopný stát na místě a počkat na váš další příkaz.

V posledním testu jsme si tedy ověřili, jak moc stabilně dokáže dron viset ve vzduchu bez našeho zapříčinění. Šlo nám především o to, jak moc se na základě přesnosti GPS bude pohybovat do stran. Zjistíme tak, jak moc se máme bát, že dron sám od sebe do té koruny vletí nebo ne.

Xiaomi Mi Drone vs DJI Phantom 3 Pro – Test

Xiaomi Mi Drone vs DJI Phantom 3 Pro - Test

Závěr – jak to tedy dopadlo?

Jak tento boj dopadl, zjistíte v našem videu. Mám si koupit dražšího drona, abych byl v klidu, nebo si vystačím s levnějším, abych se nemusel bát o jeho zdraví a zdraví přihlížejících? Zhodnocení je na vás. Můžeme ale prozradit, že ani jeden dron vyloženě nezklamal. Rezervy nicméně mají oba drona.

+ Přidat článek

Články od partnerů

+ Přidat článek