Pojištění dronů vám může ušetřit i miliony. Poradíme, jaké vybrat

  • 28.2.2017
pojištění dronů

Droni jsou stále poměrně novinkou, i když už je můžeme vídat na trhu několik let. Dokládá to fakt, že pojištění dronů, jde aktuálně uzavřít pouze u několika pojišťoven. Pokud s dronem létáte komerčně, musíte mít podle zákona uzavřené povinné ručení na škody způsobené dronem. Co všechno je k tomu potřeba?

Povinné ručení musí mít každý komerční dron

Zde to funguje podobně jako u pojištění vozidel. Pokud při provozování dronu způsobí škodu třetí osobě, povinné ručení (pojištění odpovědnosti za škodu) uhradí způsobenou škodu, a to až do výše cca 26 milionů. Každý komerční dron musí mít toto pojištění v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady č. 785/2004.

Díky tomu, jak se droni v poslední době stávají větším a větším trendem, tak začaly některé pojišťovny nabízet také havarijní pojištění, které už je ale dobrovolné. Toto pojištění se vztahuje na celý dron včetně ovládání, nebo kamery, které můžou mít v některých případech vyšší hodnotu než dron samotný. Pojištění kryje například nehody při letu, přistávání, pokryje ale také krádež nebo škody způsobené přepravou drona.

Kolik pojištění dronů stojí?

Pojištění dronů je poměrně individuální, co se týče ceny. Povinné pojištění odpovědnosti za škodu se pohybuje cca od 6000 Kč za rok. Čím větší vzletovou hmotnost dron má, tím více se bude zvyšovat cena pojištění. Záleží také na územním rozsahu, kde chcete s dronem létat. Pojištění pro Evropu je zhruba o 1500 Kč na rok dražší. Například pro DJI Inspire 2, který má vzletovou hmotnost 4 Kg, vyjde povinné ručení pro územní rozsah Evropy na zhruba 8000 Kč za rok.

Havarijní pojištění je ještě více individuální. Cena se posuzuje individuálně podle toho, co je to za typ bezpilotního letadla, v jaké ceně je dron samotný, jakou hodnotu má jeho výbava a výše pojistné částky. Pokud navíc sjednáte pojištění do 14 dnů od koupi, není potřeba fotodokumentace. Pojistit se dají droni maximálně do 1 roku od koupě. Opět si vezmeme pro příklad DJI Inspire 2, kde vyjde havarijní pojištění na zhruba 17 000 Kč ročně. Pojišťovny samozřejmě nabízí i výhodnější ceny, pokud u nich uzavřete smlouvu na oba druhy pojištění.

DJI Inspire 2

Kde se nechat pojistit? Jaká je pojistná doba?

Jak jsme informovali, mnoho pojišťoven zatím pojištění dronů nenabízí. Existují v podstatě tři subjekty, které nabízí nebo zprostředkovávají oba druhy pojištění, a to jak povinné, tak i havarijní. Jedná se o ČSOB, Renomia a APBL (Asociace Profesionálních Provozovatelů Bezpilotních Letadel). Jako poslední zde máme ještě Allianz, která ale nabízí pouze povinné ručení. Pojištění se obvykle uzavírá na dva roky, platba pojistného probíhá ročně, pololetně nebo čtvrtletně.

Takhle může vypadat formulář pro pojištění dronů

Jaké údaje si připravit k pojištění dronů?

Podobně jako u pojištění automobilů, i u dronů potřebuje pojišťovna znát informace nejen o přístroji, ale také o samotném pojistníkovi. Vyřizování pojištění dronů můžete urychlit, když si dopředu připravíte tyto informace.

  • Vzletová hmotnost
  • Rok výroby
  • Datum pořízení (nutno doložit doklad o koupi)
  • Specifikace integrované výbavy

V případě komerčního využití je ještě potřeba poznávací značka a žádost o registraci na ÚCL. Pokud se pojišťuje dron starší než 14 dní od koupě, je potřeba dodat také fotodokumentaci stroje.

+ Přidat článek

Články od partnerů

+ Přidat článek