Parrot Bebop – dron sbalený na cesty (recenze)

 • 30.8.2019
Parrot-Bebop-foto-ukazka-10

Společnost Parrot se nejvíce proslavila na poli hraček právě díky malému bezpilotnímu letadlu ArDrone. Námi recenzovaný Parrot Bebop je jeho nástupcem a dá se zařadit o třídu výše. Cenově se řadí do kategorie vedle letounů DJI Phantom, Walkera X350 nebo Yuneec Q500. Může se s nimi však rovnat? Na to se podíváme!

Parrot Bebop se zaměřuje na amatérské nadšence létajících kvadrokoptér nesoucích kameru. Letoun je k dostání hned ve dvou variantách. Levnější varianta (přibližně 14 000,- Za Parrot Bebop na Alza.cz) obsahuje pouze samotného Bebopa bez ovládače. Jste tak odkázaní pouze na své Android/Apple zařízení, pomocí kterého jej lze ovládat. Za příplatek přibližně 11 000,- (dohromady 25 000,- na Alza.cz) pořídíte navíc speciální ovládač nazvaný Skycontroller. Co za tento příplatek dostanete? Především pohodlnější ovládání díky přítomnosti hardwarových joysticků a dalších tlačítek pro spoušť fotoaparátu, náklon kamery a podobně. Hlavním důvodem však Parrot uvádí dosah. Díky Skycontrolleru se vám navýší dosah ovládání na úctyhodné 2 km (místo 300 m za použití vlastního Android zařízení).

Obsah recenze

Obsah balení

Námi testovaný Parrot Bebop je dodáván včetně Skycontrolleru. Kromě samotného Bebopu a ovládače obsahuje balení ještě spoustu drobností, mezi které patří i 3 baterie. V tomto ohledu musíme Parrot pochválit, protože ovládač je napájen stejnou baterií jako Bebop. Nejen, že sebou můžete nosit pouze 1 nabíječku, ale dá se to využít i na prodloužení letového času. Skycontroller vybíjí baterii poměrně pomalu, pokud si tedy vychytáte letový čas, je možné v ovládači použít na 20 % vybitou baterii z Bebopu a naopak tu téměř plně nabitou z ovládače použít v Bebopu. Za slunečného dne oceníte přítomnost sluneční clony. Bohužel na menší telefon (5,5″) se nám clonu nepodařilo uchytit, hodí se tak spíše na větší tablety. Pokud s létáním začínáte, budou se vám hodit ochranné kryty vrtulí a taktéž náhradní vrtule, které v balení naleznete.

Parrot-Bebop-obsah-balení

Specifikace

 • kamera typu rybí oko („fisheye“), softwarová stabilizace
 • video 1920×1080 (30 fps)
 • fotografie 14 Mpix – 4096×3072 px (JPG, DNG – RAW)
 • baterie 1200 mAh (cca 15 minut létání)
 • procesor Parrot P7 dvoujádrový, Cortex 9
 • GPS
 • vnitřní paměť 8 GB
 • operační systém Linux
 • rozměry letounu: 280 x 320 x 36 mm (s ochrannými kryty 330 x 380 x 36 mm)
 • rozměry ovládače: 370 x 230 x 190 mm
 • hmotnost 390 g (410 g s ochrannými kryty)
 • hmotnost ovládače 1 550 g
 • barva: červená, žlutá, modrá
Parrot Bebop

Parrot Bebop

7.6
 • Rozlišení videa FullHD
 • Rozlišení fotoaparátu 14 Mpix
 • Výdrž na baterii 22 minut
 • Technologie přenosu obrazu Wi-Fi 2,4 a 5 GHz, digitální
 • Cena při uvedení na trh 25 000 Kč
 • Uvedení na trh 2014

Parrot Bebop – používání a letové vlastnosti

Klíčovou vlastností Parrot Bebopa je jeho letová schopnost. Měli jsme tu možnost si s dronem dlouho zalétat. Vyzkoušeli jsme létání pouze pomocí tabletu a také pomocí Skycontrolleru. Na úvod musíme říct, že koncept tak malého a přitom tak skvěle vybaveného letounu se nám neskutečně líbí. Skladnost, výhodu výkonných střídavých motorků a zabudovanou kamerou se skvěle fungující optickou stabilizací musíme jen chválit a můžeme ji vřele doporučit všem začínajícím letcům.

Jsou tu však nedostatky, které tento jinak skvěle fungující koncept trochu kazí. Tím největším je doslova obří ovládač Skycontroller. Nejen, že je 2x tak velký jako samotný Parrot Bebop, ale je i 3x těžší a poměrně nepraktický. Parrot Bebop vás vybízí k tomu, abyste jej měli vždy u sebe. Je malý a skladný, dáte jej do batohu nebo připnete na batoh a ještě máte spoustu místa na další osobní věci nebo náhradní baterie. Skycontroller tento koncept trochu kazí, protože na samotný ovládač využijete celé místo v batohu a už se vám tam toho moc nevejde. Ocenili bychom, kdyby šel ovládač nějak složit na poloviční velikost. Samozřejmě se vybízí možnost nechat ovládač doma a létat pouze s tabletem. Jenže létání s tabletem se hodí spíše do vnitřních prostor. Nejen že na displeji za slunečného počasí moc neuvidíte, ale také hrozí, že se vám budou v horkém počasí potit prsty. Ovládání se tak stane velmi obtížné. S hardwarovým ovládačem se zkrátka pracuje mnohem lépe než s tím virtuálním na displeji, jelikož se vám dostává zpětné vazby. V poslední řadě přijdete o kvalitní spojení a větší dosah, který právě Skycontroller nabízí. Věříme, že druhá verze Parrot Bebop 2 se bude inspirovat konkurencí a vymyslí klasický, malý a pohodlný ovládač jako má například DJI Phantom.

Parrot-Bebop-na-cesty

U našeho kousku jsme měli občas problém se spojením. Stávalo se, že Parrot Bebop z ničeho nic nabral na výšce a neovladatelně stoupal nahoru a někdy naopak nezadržitelně klesal až k zemi, ale nepřistál. Podotýkáme, že funkce pro návrat na místo vzletu (Return to home) nebyla aktivována. Tento problém nastával velmi zřídka a v době, kdy jsme to ani nečekali. Software jsme měli aktualizovaný na poslední verzi, je tedy možné, že jsme měli vadný model. Se Skycontrollerem se létá dobře, když pomineme, jak je nepraktický při cestování, musíme zmínit i jeho hmotnost. S připnutým tabletem se lehce dostane na 2 kg. Použití popruhů na krk je tak nezbytné.

Softwarová optická stabilizace je skvělý nápad. Dnes se pro stabilizaci kamery hojně používají tzv. gimbal. Je to v podstatě závěs pro kameru, který pro stabilizaci v daných osách (běžně 3) používá motorky. Aby však Parrot ušetřil na váze, použil velký snímač (14 Mpix) jako stabilizaci pro Full HD video (2 Mpix). Princip je tedy takový, že se výřez plochy 2 Mpix posouvá po celé ploše 14Mpix snímače a tím se obraz stabilizuje. Na tomto principu funguje nejen stabilizace, ale i otáčení kamery. Nevýhodou tohoto řešení je ztráta kvality v detailech.

Předletová příprava nám dala občas zabrat. Styl připojování baterie do Bebopu a Skycontrolleru je špatně vymyšlený. Z obou zařízení trčí kablík s konektorem na konci. Bohužel je v obou případech nešikovně umístěný, což vám výměnu baterií moc neulehčí a může se stát, že vás po pár vytaženích baterie bude bolet prst. Jakmile všechna zařízení zapnete, připojí se Bebop a váš tablet k ovládači. O správném spárování a stavu baterie vás informují LED pod rukojetí ovládače. Tady jsme narazili na další zádrhel. Párování občas zabralo až nepřiměřeně hodně času. Někdy se všechna zařízení spárovala hned a občas jsme museli neustále vypínat a zapínat aplikaci, aby konečně došlo ke spojení. V extrémním případě to zabralo i 5 minut, než se aplikace umoudřila a spojila se s ovládačem nebo Bebopem.

Parrot Bebop létá velmi dobře, je hbitý a nabízí vysoký výkon. Na tak malé zařízení je to opravdu úctyhodné. Letoun ve spodní části obsahuje sonar a kameru pro snímání vzorků. Na základě těchto dvou snímačů je Parrot Bebop schopný udržovat stabilně výšku a polohu bez GPS, což se hodí především v budově. Sonar i kamera mají svá omezení a venku ve velkých výškách jste odkázáni na GPS. Vždy před vzletem je potřeba dbát na to, aby měl Bebop spojení s dostatečným počtem GPS satelitů. Tuto informaci vám zobrazí aplikace na displeji tabletu. Jeho malé rozměry mohou činit problém především při větru, se kterým tento drobek nemůže soupeřit. Pozor si musíte dávat při rychlé změně rychlosti letu. Parrot Bebop se při zastavení ve velkých výškách může propadnout o několik metrů, pozor tedy na stromy.

Živý náhled videa na displeji vašeho tabletu je zpožděný o pár milisekund, což je docela běžné u technologie Wi-Fi. Nedoporučujeme a ani zákony nedovolují létat se strojem pouze za použití náhledového displeje. Parrot Bebop musí být vždy ve vašem zorném dosahu. Může se stát, že za překážkou ztratíte signál a s letounem se můžete rozloučit. Tomu, že náhledový displej slouží opravdu pouze jako náhled, svědčí i občasné vypadávání/zaseknutí videa.

Na zadní straně Bebopa, hned vedle vypínacího tlačítka, je microUSB, které slouží pro připojení k počítači. Samotný Parrot Bebop se hlásí podobně jako připojený telefon s Androidem. Poté můžete stahovat fotografie a videa jak jste zvyklí.

FreeFlight 3 – Android aplikace

Nezbytnou součástí Parrot Bebopa je aplikace pro Android/iOS. Díky ní můžete sledovat živý náhled, ovládat kameru a také samotného Parrot Bebopa.

Aplikace nabízí 3 druhy ovládání. Parrot Bebopa můžete ovládat pomocí naklánění tabletu (normal), pomocí virtuálního joypadu (Joypad), nebo pomocí náklonu tabletu s možností ovládat náklad kamery do všech stran (ACE). Levý joypad, který je přítomný vždy, slouží pro otáčení kolem vlastní osy a pro stoupání, respektive klesání. Náklon kamery lze ovládat i posunutím 2 prstů po displeji. Pokud si troufáte, můžete si vyzkoušet i akrobatické otočky o 360 stupňů. K tomu slouží volba směru salta v pravé horní straně obrazovky.

První položkou v menu je Návrat domů. Po aktivaci této funkce se Bebop vznese/klesne do výšky přibližně 15 metrů a vrátí se na pozici odkud vystartoval. Pokud vám nevyhovuje hbitost reakcí Bebopa, je v nastavení možné změnit limity pro maximální náklon a pro maximální rychlost klesání/stoupání. Pokud létáte s nasazenými kryty vrtulí, ujistěte se, že máte v nastavení zatrženou volbu „HULL“. Nasazením krytek totiž změníte váhu a chování stroje, a díky tomu, že Bebopu dáte vědět, že jsou krytky nasazené, umožníte mu se přizpůsobit.

Parrot Bebop se umí automaticky přepínat mezi 2,4 GHz a 5 GHz, aby zlepšil kvalitu signálu. Přepnutí je možné ručně. 2,4 GHz nabízí větší dosah, ale slabší kvalitu přenášeného obrazu. 5 GHz nabízí pravý opak. Menší dosah, ale lepší kvalitu přenášeného obrazu.

Nepamatujete si, kdy a kde jste naposledy létali? Zajímá vás, jak dlouho vydržel Parrot Bebop na jednu baterii nebo jak vysoko jste vyletěli? K tomu slouží deník pilota, který je součástí aplikace.

Pomocí aplikace lze také spravovat videa a fotky v letounu. Záznamy si můžete stáhnout nebo vymazat.

Video – ukázka kvality záznamu

Parrot Bebop umí pořizovat videa až do rozlišení 1920×1080 (Full HD) při 30 fps. Obraz je skvěle stabilizovaný, až má člověk dojem, že je letoun ve vzduchu přibitý. Dokonce i když létáte prudce do stran, obraz je velmi dobře stabilní. Pokud si v nastavení zvolíte jako výchozí režim videa, Parrot Bebop začne natáčet automaticky při nastartování. V tomto režimu zaplníte interní úložiště o kapacitě 8 GB poměrně rychle. Když jsme šli létat, vždy jsme se museli ujistit, že jsme si videa z předchozího letu stáhli a celé úložiště pro jistotu vymazali. Do Parrot Bebopa bohužel není možné vložit microSD kartu.

Parrot Bebop – SvetAndroida.cz

Parrot Bebop - SvetAndroida.cz

Parrot Bebop – SvetAndroida.cz

Parrot Bebop - SvetAndroida.cz

Ukázku surových dat přímo z Parrot Bebopa si můžete stáhnout zde.

Fotografie – ukázka kvality záznamu

Při focení do JPG získáte výřez o poměru stran 16:9. Kvalita tak není příliš okouzlující. Pokud chcete využít celou plochu snímače, je potřeba nastavit, aby se fotky ukládaly do RAW formátu DNG. Výsledkem je poměrně neobvyklý efekt tzv. rybího oka. Je to zapříčiněno čočkou objektivu, která má obrovský úhel záběru. Kvalita fotografií se dá přirovnat kvalitě fotoaparátu v telefonech za 2 000 Kč. Fotografie neoslní, ale pokud použijete správné filtry ala Instragram, dá se většina artefaktů a nedokonalostí na fotce potlačit a pro momentky, které sdílíte s kamarády, to stačí. Tisku fotografií se raději vyhněte.

Jak vypadají neupravené fotky vyfoceny do RAW (DNG), se můžete podívat níže.

RAW fotografie si můžete stáhnout zde.

Cenová dostupnost

Aktuálně se Parrot Bebop prodává ve dvou variantách. Za přibližně 14 000 Kč si pořídíte samotného Bebopa bez ovládače. Pokud si připlatíte za ovládač, vyjde vás celková sestava Parrot Bebop se Skycontroller na 25 000 Kč. Každá z variant je dostupná ve třech barevných provedeních – červená, modrá a žlutá.

Graf ceny produktu Parrot Bebop Skycontroller Red PF725100 poskytuje server Heureka.cz

Resumé

Parrot Bebop je bezpochyby skvělý bezpilotní letoun, se kterým se každý začínající modelář a fanoušek létajících dronů vyblbne. Snadno se ovládá, je malý a přitom nabízí hodně. Kvalita videa není úplně na úrovni, ale cílové skupině určitě vystačí a překvapí je skvělou stabilizací. Výdrž baterie je dostačující a pohybuje se kolem 15 minut při natáčení videa. Díky přítomnosti ochranných nárazníků na vrtule a sonaru s kameru na spodní straně si můžete užít Bebopa i uvnitř budovy. Venku využijete klasický ovládač Skycontroller, který je však velmi nešťastně provedený (je neskladný a těžký), což vyvažuje fakt, že si díky němu zalétáte mnohem dál (až 2 km) a s mnohem větší jistotou. Celkovou stabilitu zaručuje přítomnost GPS. Díky chytré aplikaci si své lety můžete zaznamenávat pro váš pozdější přehled.

Klady

+ Malý a stabilní, vhodný na cestování.
+ Skvěle fungující stabilizace.
+ Možnost ovládat pouze se zařízením s Androidem/iOS.
+ Velký dolet díky ovládači Skycontroller.
+ Živý náhled videa.
+ Výkonný díky střídavým motorkům.

Zápory

– Ne moc kvalitní video a foto.
– Občasný problém se spárováním (nevyladěný software).
– Skycontroller je nepraktický a velký.
– Cena neodpovídá výstupní kvalitě videa a foto.

Za zapůjčení děkujeme Alza.cz. Pokud vás Parrot Bebop zaujal, nakoupíte ho na prodejnách Alza.cz.

Článek byl publikován se svolením redakce www.SvetAndroida.cz.

+ Přidat článek

Články od partnerů

+ Přidat článek