OpenROV 2.7: Vyzkoušeli jsme drona pro průzkum podvodního světa

  • 26.9.2016
OpenRov

Mysleli jste si, že výsadou dronů je vzdušný prostor? Vyzkoušeli jsme si zajímavého drona OpenROV 2.7, jehož působiště je naopak svět pod vodní hladinou. Jaká je ponorka na dálkové ovládání?

OpenROV 2.7 – ponorka na dálkové ovládání

S drony opanující vzdušný prostor se dnes můžete setkat na každém rohu, dnes jsme ale zamířili pod vodu. OpenROV 2.7 představuje zajímavý způsob, jak monitorovat a zaznamenávat dění pod vodní hladinou. Nejedná se sice o plně profesionální počin, ale spíše o drona pro domácí použití – tomu odpovídají nejen specifikace, cena, ale i design a provedení. Na první pohled totiž člověka napadne, že se jedná o „domácí skládačku“. Jeho začátky patří crowfundingovému serveru KickStarter, kde nasbíral finanční prostředky pro zahájení výroby a produkce.

OpenRov 2 - obsah balení 1

Ve skutečnosti uživatelům OpenROV 2.7 dorazí opravdu jen jako odolný kufr s díly, které je nutné v ponorku proměnit. OpenROV 2.7 pak ale nabídne velkou porci zábavy – zaznamenávat lze dění pod mořskou hladinou až v rozlišení 1080p, limitováni jste jen hloubkou 75 metrů a vzdáleností 100 metrů. K ovládání poslouží běžný notebook s přípojkou RJ45, vše se navíc odehrává ve webovém rozhraní. Díky tomu je OpenROV 2.7 multiplatformní.

 

OpenRov – ponorka na dálkové ovládání

OpenRov - ponorka na dálkové ovládání

Design a konstrukce – jako domácí skládačka

Dron pod vodní hladinu OpenROV 2.7 se nese v duchu jednoduchosti a autoři si rozhodně s nějakým stylovým designem hlavu nelámali. Spíše to vypadá, jako by autoři prostě jen spojili základní díly do použitelné konstrukce. U většiny dronů je totiž vnitřní elektronika skryta, u OpenROV 2.7 je to přesně naopak. Vlastně vidíte úplně vše – motory, baterie, plošné spoje i další elektronické části. Při prvním seznámení jsme měli pocit, že se jedná o domácí dílo.

Ponorka není příliš rozměrná – hodnoty 30 x 20 x 15 cm mluví samy za sebe, hmotnost pak činí 2,6 kg. Vše je ukryto do plastové konstrukce (Polypropylen), přední kabina je pak tvořena průhledným plastem kvůli kameře, přisvětlení a laserovému měření. Dominantní jsou baterie, které jsou rozděleny po 3 a umístěny ve spodní části. Pod nimi se nachází ještě hloubkoměr.

OpenRov 2 - konstrukce 5

Tři motory a laserové měření

Zajímavostí je použití 3 motorů – dron pod vodní hladinu díky tomu dokáže kontrolovat nejen svůj směr pohybu, ale i hloubku. Dvojice zadních šroubů slouží pro manévrování v horizontálním směru, třetí motor v horní části umožní měnit hloubku. Ze zadní části vede 100metrový kabel, který slouží k ovládání drona. Ten je zapojen do speciálního adaptéru, ze kterého vede USB a RJ45 konektor do PC.

OpenRov 2 - konstrukce, motory

Přední část ukrývá kameru schopnou zaznamenávat video s rozlišením až 1080p a úhlem záběru 120°. Součástí je i LED přisvícení, které pomůže prohledávat temné vodní hladiny. Jejich intenzitu lze měnit přímo v ovládacím prostředí na PC. Menší pomůckou jsou dva laserové paprsky, které jsou od sebe vzdáleny přes 10 cm. Díky tomu lze alespoň přibližně odhadovat určité velikosti a vzdálenosti.

OpenRov 2 - konstrukce, kabina 2

Přenos obrazu – na profesionální záběry zapomeňte

Díky živému přenosu obrazu přes kabel je zpoždění minimální, rozlišení se vyšplhalo až na 1080p. Problémem je ale jeho záznam, který OpenRov neumožní. Tedy v tom smyslu, že by si záznam ukládal na své paměťové médium. Jediným řešením je nahrávání obrazu pomocí počítače – dron vysílá síťový video stream, který lze zachytávat třeba pomocí oblíbené aplikace VLC.

Kvalitou obrazu OpenRov příliš nenadchne, viditelný je především šum. Podvodní záběry rozhodně nebudou využitelné pro profesionální použití, což ale vůbec není záměrem tohoto drona. Přenos obrazu slouží spíše k ovládání a prozkoumávání než k prezentačním účelům.

OpenRov 2 - kvalita obrazu

Ovládání – klávesnice, gamepad nebo snad joystick?

Dron OpenROV 2.7 se může chovat podobně jako dron ve vzduchu – udržovat svou hloubku a polohu pro stabilní záběry. Druhým speciálním režimem je plynulý pohyb ve stejném směru i hloubce. K ovládání drona poslouží klávesnice počítače, možností je připojení gamepadu či jiného ovladače, se kterým je ovládání ještě pohodlnější. Díky open-source API otevírá OpenROV nový svět – ponorku lze učit novým kouskům nebo přidávat a programovat další periferie.

OpenROV 2.7 prozradí spoustu dalších informací a údajů, hlavně pak hloubku, rychlost i náklon. Operátor může ovládat intenzitu LED přisvícení i aktivovat laserové měření. Obrazovka ovládání připomíná tak trochu HUD displej stíhacího letounu – alespoň při prvním seznámení. Ovládání je vcelku jednoduché, i když to chce stejně jako u každého drona cvik. Ve vodě však zpravidla nehrozí takové nebezpečí jako ve vzduchu, OpenRov navíc přežije i nárazy do stěny.

Maximální rychlost jsou 2 uzly, tedy v přepočtu 3,7 km/h. Na žádné závody to rozhodně není, na prozkoumávání dna se ale jedná o dostatečnou rychlost. Výrobce udává výdrž mezi 2-3 hodinami, hodnota je samozřejmě závislá na používání a využívání motorů, které na rozdíl od dronů do vzduchu nemusí běžet nepřetržitě. Hodnotu okolo 2 hodin můžeme potvrdit.

OpenRov 2 - ovládání a přenos obrazu

OpenROV 2.7 – specifikace

  • Hmotnost: 2,6 kg
  • Rozměry: 30 x 20 x 15 cm
  • Výdrž baterií: 2-3 hodiny
  • Maximální hloubka: 75 m
  • Maximální rychlost: 2 uzly (3,7 km/h)
  • LED svítivost: 180 lm
  • Kamera: 1080p rozlišení, úhel záběru 120°, přenos zvuku
  • Konektivita: 100m kabel, RJ45 + USB konektor
  • OS: multiplatformní, webová služba

Nejedná se o levnou srandu

Přestože OpenRov připomíná na první pohled dílo šikovného kutila, o levný výrobek se rozhodně nejedná. To ale není vzhledem k unikátnosti zařízení žádné překvapení – OpenRov v nejnovější verzi 2.8 startuje na ceně 900 dolarů, tedy přibližně 22 tisíc Kč. Minimální set ale nezahrnuje ani baterie v ceně 100 $  (cca 2500 Kč). Kompletní set s dronem OpenRov, bateriemi, nabíječkou a senzorem pro měření hloubky vyjde na necelých 28 000 Kč.

Závěr – zajímavý počin pro podvodní dobrodružství

OpenRov přichází jako zpestření mezi drony, jejichž útočištěm je vzdušný prostor. Ponořit se do vody a prozkoumávat dna až do hloubky 75 metrů nabízí spoustu zábavy nejen na léto a dovolenou. Vzhledem k ceně a zařazení produktu nelze očekávat kvalitní video výstup pro profesionální natáčení, o to se OpenRov ale nejspíše ani nesnaží.

Uživatelům nabídne snadné ovládání, konektivitu (musíte tedy vlastnit notebook s RJ45 konektorem) i slušnou výdrž na jedno nabití. Pro nadšence je připravena i možnost tvorby vlastních aplikací a doplňků díky otevřenému API. Ostatně OpenRov najde uplatnění nejspíše pouze u nadšenců, kteří chtějí vyzkoušet místo vzduchu podvodní svět.

Drony už dnes nejsou jen o vzdušném prostoru. Dostanou se kamkoliv

Za zapůjčení děkujeme Správě informačních technologií města Plzeň.

+ Přidat článek

Články od partnerů

+ Přidat článek