Jak na létání v zakázaných zónách s DJI Phantom (návod pro profíky)

  • 14.8.2016
létání v zakázaných zónách

Pokud jste majitelem DJI Phantom, DJI Inspire a dalších modelů, určitě jste se někdy setkali s případem, kdy jste v dané lokaci nemohli létat. DJI totiž softwarově zabraňuje létání v zakázaných zónách. Dnes si povíme, jak odemknout určité zóny a létat v nich.

Česká republika a zakázané zóny

Česko je na tom z pohledu DJI ještě velmi dobře, protože nám zakazuje létat v podstatě pouze v blízkosti letišť. V jiných zemích je DJI ještě přísnější a bezletových zón mají hromadu. Přehled míst, kde vám DJI se svým dronem nedovolí vzlétnout, najdeme přímo na jejich stránkách. Co možná ale piloti DJI dronů neví, je, že vám DJI umožňuje odemknout určité zóny, ve kterých poté můžete létat, a my si nyní povíme jak na to. Odemčení dané lokace je velice jednoduché, nicméně nejprve musíte splnit jednu ze základních podmínek. Musíte mít povolení od místního úřadu, kterým DJI prokážete, že dron je váš a že v dané zemi můžete legálně létat.

Jak bude fungovat létání v zakázaných zónách?

V ČR DJI zakazuje létat pouze v okolí velkých letišť, další místa prozatím u nás nemá zmapované. V okolních státech se ale setkáte i s dalšími zónami, které si můžete odemknout jednoduše ve webovém rozhraní. Stačí se na stránkách dji.com přihlásit a poté si na mapě vybrat zvolenou lokaci, kterou chcete odemknout, zadáte sériové číslo drona (sériové číslo naleznete v DJI aplikaci po připojení spárovaného drona), potvrdíte zadáním telefonního čísla nebo kreditní karty a máte hotovo. V aplikaci DJI Go se přesvědčíte, že jste přihlášen se stejným účtem jako na webu DJI.com, a můžete jít létat. Tento postup pro nás zatím není aktuální, jelikož si s jeho pomocí nemůžete odemknout létání v zakázaných zónách jako letiště.

udemčení zóny dji mapa

Odemčení létání v zakázaných zónách pro DJI Phantom (letiště)

U nás pro DJI Phantom jsou zatím omezeny pouze letiště, takže pokud jste se někdy setkali s tím, že vám aplikace DJI GO hlásila, že ve zmíněné lokaci nemůžete létat, nacházeli jste se moc blízko letiště. Pro to, abyste mohli létat v blízkosti letiště, musíte vlastnit povolení k létání. Pokud tuto část nesplňujete, tak se nehnete z místa.

Jestliže vlastníte povolení k létání na vašeho drona, je postup následující – napíšete žádost na Flysafe@dji.com, kde chcete létat, jakou oblast chcete odemknout a na jak dlouho. DJI vám zašle tyto dokumenty, které musíte podepsat:

  • NDA
  • souhlas s úpravou firmware a převzetím odpovědnosti

Po podepsání je zašlete zpět spolu s následujícími přílohami:

  • kopie dokladu totožnosti
  • kopie povolení k létání nebo povolení k leteckým pracím
  • sériové číslo drona
  • GPS souřadnice místa, které chcete odemknout + rádius (poloměr kružnice)
  • datum odemčení lokace
  • e-mail vašeho DJI Phantom účtu

DJI zpravidla do druhého pracovního dne odepíše a pokud je vše v pořádku, tak obratem zašle speciální firmware, kterým aktualizujete drona a také upravenou aplikaci DJI GO (v našem případě byla v daný okamžik dostupná pouze verze pro Apple iOS zařízení). Po spuštění aplikace a připojení k dronovi s nahraným firmware přejděte do menu aplikace, kde uvidíte položku UnLimit Area, ve které je licence vaší odemčené polohy. Licenci aktivujete pouhým kliknutím. Nenechte se zastrašit tím, že vám aplikace DJI GO na mapě stále ukazuje červenou kružnici značící zakázanou oblast. Ta vám označuje pouze to, že jste blízko letiště. Létání v zakázaných zónách ale bude funkční.

Nezapomeňte, že pokud chcete létat v blízkosti letiště, musíte se s letištěm nejprve domluvit! Situace s odemykáním oblastí se s každou aktualizací firmware dronu neustále mění. Pro ověření možnosti odemčení daného typu DJI drona kontaktujte podporu DJI.

dji odemčená oblast

 

Létejte bezpečně aneb čemu se vyhnout

Létání v zakázaných oblastech se dá velice jednoduše obejít. Neberte to jako návod, ale spíše jako možnost, které se vyhnout. Setkali jsme se s případy, kdy si pilot svého drona obalil do hliníkové fólie, čímž zamezil GPS určení polohy. Dron tak nevěděl, že létá v zakázané oblasti. Tato možnost je velice nebezpečná a s jejím výsledkem také nemusíte být spokojeni. Minimálně DJI Phantom má velice citlivý kompas, který na hliníkovou folii bude reagovat nehezkým nakláněním kamery. Výsledkem budou videa a fotografie s nerovným horizontem. Důležité je také to, že nalepením hliníkové fólie v podstatě děláte úpravu drona, kterou musíte nejprve konzultovat s Úřadem pro civilní letectví.

+ Přidat článek

Články od partnerů

+ Přidat článek