Jak létat s dronem v zimě a na co si dát pozor?

  • 9.1.2017
letame-v-zime

Dron se létání v zimě nevyhne. Pro někoho je zima jedno z nejhezčích období v roce, pro jiné pak je létání s dronem v zimě spíše nutnost. Musíte pak počítat s tím, že v mrazu a vlhkosti je váš stroj vystaven extrémním podmínkám, které nemusí zvládnout. Dali jsme pro vás dohromady pár tipů a rad, jak bezpečně létat s dronem v zimě a nepřijít tak o drahou techniku.

S dronem v zimě – námraza nejen na vrtulích

Za zvýšené okolní vlhkosti  a teplotách pod bodem mrazu může na vrtulích vznikat námraza, která se negativně projevuje na letových vlastnostech. Vrtule jsou těžší a motory dostávají více zabrat. Jednou z možností, jak tento případ ošetřit, je nastříkat plastové vrtule silikonem nebo suchým teflonem. Za určitých podmínek může námraza vznikat i při plusových teplotách. Pamatujte, že u země může být relativně teplo, ale výše ve vzduchu mohou padat mrznoucí kapky, které při kontaktu s vrtulí zamrznou. Ideální je vyhnout se létání za mlhy, kde je pravděpodobnost námrazy ve spojení s nízkou teplotou nejvyšší. Nejlepším řešením je pochopitelně vůbec za takových podmínek nelétat. Když už ale musíte, dělejte kratší lety a kontrolujte stav motorů a napětí baterie v průběhu letu.

V případě značky DJI se vám na displeji může zobrazit, že z důvodu bezpečnosti byl snížen výkon motorů, to může být první náznak toho, že se něco děje, a je lepší si dát pozor. V některých případech může docházet k namrzání vody i na jiných elektronických součástkách drona (baterie, řídící elektroniky apod.). Proto si dávejte pozor při častějším přenášení z velkého mrazu do vysokých pokojových teplot. Je to podobné, jako když z mrazu vejdete do tepla a začnou se vám mlžit brýle – voda na brýlích kondenzuje a po chvíli se vypaří.

05-085326-chainsaw_wielding_drone_destroys_last_signs_of_winter

Pozor na teplotu baterií

Baterie, které dnes UAV pohání, vyžadují pro svůj správný provoz splňovat určité parametry, které jsou dané technologií, jež jsou baterie vyrobeny. Jako nejzásadnější parametr je provozní teplota. Teplota baterie by se při svém provozu měla pohybovat nad 25 stupňů. Za mrazivého počasí se teplota může snížit natolik, že baterie rapidně změní své vlastnosti, kdy vlivem nízké teploty (pod 15 stupňů) nevzniká dostatek chemických reakcí, které produkují potřebnou energii. Rapidně se tak může snížit výdrž baterie a dodávaný výkon. O tomto nebezpečí vás moderní drony mohou upozornit.

Doporučujeme baterie skladovat v teple do poslední chvíle, než je v mrazu vložíte do drona a vzlétnete. Na přistání si pro jistotu nechte větší rezervu zbylé energie v baterii, než jste zvyklí létat v létě. Baterii po přistání opět uchovávejte při pokojové teplotě a nenechávejte ji v mrazu. Nezapomínejte, že stejnou technologii baterií může používat i vaše náhledová obrazovka. Například pokud používáte tablet, který má navíc hliníková záda, může se stát, že se tablet podezřele rychle vybije během několika minut. Vždy létejte s plně nabitou baterií a neriskujte, že se baterie vybije za letu.

qcp-charging-e1465930512651

Létání ve velkých výškách omezte na minimum

Stejně jako má člověk problém s dýcháním, tak i s dronem v zimě není jednoduché létat ve velkých nadmořských výškách. Důvod je jednoduchý. Čím jste výše, tím je vzduch řidší a tím pádem se vrtule dronu musí točit mnohem rychleji, aby dokázaly pod sebe nahnat více vzduchu. Pokud k tomu připočteme ještě zmrzlé baterie, mlhu (námraza na vrtulích) a vítr, tak se u toho můžeme paradoxně pěkně zapotit. :-)

les-2-2

Zamlžená čočka = nekvalitní záznam

Jak jsme už zmiňovali výše, stejný efekt, který nastane na vašich brýlích při přechodu mezi extrémními teplotami, se může stát i na vašem fotoaparátu. Ten totiž obsahuje několik skleněných vrstev, které se při přechodu z tepla do velké zimy mohou zamlžit. Na vašem náhledovém monitoru pak může obraz působit jako rozmrazený nebo jen neostrý, obvykle bývá rozmazaný střed obrazu. Zpravidla pomůže jen chvíli nechat kameru na chladu, aby se teplota vyrovnala a zamlžení zmizelo.

dronem v zimě

I zmrzlé prsty mohou být nepříjemným problémem

Nezapomeňte pečovat i sami o sebe. Při létání s dronem v zimě je důležité, aby i vaše ruce (potažmo celé tělo) měly správnou teplotu, protože zmrzlé ruce mají menší citlivost, takže se může stát, že po 5 minutách létání přestanete prsty, a tím pádem i páčky ovládání, cítit. Proto doporučujeme teplé/vyhřívané rukavice a častější přestávky pro zahřátí. Pro zahřátí rukou můžete používat i takzvané „ohřívače rukou“, které používají také rybáři nebo golfisté.

transmitter-glove1

Tip na závěr – pozor na příliš mnoho světla

Zima není jen zatažená obloha, mlha a neskutečná zima. Může se stát, že bude slunečno a sníh všude, kam dohlédnete. Pak budete řešit jiný problém a tím je extrémní světlo. Sluneční paprsky se budou odrážet od bílého sněhu. Pro tyto účely doporučujeme používat na natáčení ND filtr, díky kterému si budete moci nastavit správné parametry uzávěrky pro video. Pokud si ale sami netroufáte, vždy se můžete obrátit na profesionály v oboru.

+ Přidat článek

Články od partnerů

+ Přidat článek