Kvadrokoptéra nebo octocoptéra? Proč je počet vrtulí důležitý a kdy je na škodu?

  • 10.8.2016
Kvadrokoptéra ve octocoptéra nahledovy obrazek

Slovo kvadrokoptéra se v posledních letech natolik zobecnilo, že jim běžný kolemjdoucí dokáže označit jakéhokoliv drona poletujícího v parku. Což o to, ve většině případů by měl i pravdu, jelikož tak označujeme všechny drony se čtyřmi vrtulemi a těch je opravdu mnoho. Správné označení pro drona je „koptéra“. Čistě vrtulové drony mají většinou od tří (tricopter) až po osm vrtulí (octocopter). V minulém článku jsme si prozradili, co je to dron, a dneska si ukážeme, kdy je počet vrtulí k užitku a kdy naopak může uškodit.

Jak rozdělujeme drony podle vrtulí?

Dělení není tak složité, jak by na první pohled mohlo vypadat. Ke slůvku „koptéra“ stačí přidat označení podle počtu vrtulí. Začínáme na třech, čili trikoptéra, se čtyřmi je to kvadrokoptéra, hexakoptéra jich má šest a končíme na osmi vrtulích u octokopréry. U dronů, kteří mají na jednom rameni dvě protilehlé vrtule, je značení trochu jiné, říkáme jim „Coaxialí“ a můžeme se u nich setkat s písmeny X, Y, H znázorňující tvar drona a číslovkou označující počet vrtulí. Například dron označený Coaxial X8 má 8 vrtulí a trup ve tvaru písmena X.

  • trikoptéra – 3 vrtule
  • kvadrokoptéra – 4 vrtule
  • hexakoptéra – 6 vrtulí
  • octokoptéra – 8 vrtulí

Koptéra (anglicky copter) je označení pro vrtulník nebo vrtulové zařízení bez křídla, v našem případě tedy můžeme tvrdit, že dron je totéž co koptéra

kvadrokoptéra

Kdy je výhoda mít na dronovi menší počet vrtulí?

Čím méně vrtulí tím větší mrštnost koptéra má. Dron nemá žádné kormidlo, tak jako letadlo, kterým by udával směr letu, pohybuje se pouze na základě změny otáček jednotlivých vrtulí. O celou tuhle parádu se stará řídící jednotka koptéry. Pokud nebudeme zabíhat do detailů, dalo by se tvrdit, že při určitých manévrech mohou některé vrtule překážet a ubírat tak koptéře na mrštnosti. Proto se k závodím účelům používají trikopréty a hojně pak kvadrokoptéry, které poskytují ideální míru mrštnosti a přesto dostatek stability.

kvadrokoptéra

V čem vynikají droni s větším počtem vrtulí?

Čím větší počet vrtulí koptéra má, tím sice ztrácí na mrštnosti, ale získává na stabilitě, což se perfektně hodí například při pořizování fotek a videí. Stabilita je jednou z klíčových vlastností pro jakéhokoliv drona s kamerou. Při fotografování z výšky vám dron drobné otřesy ještě odpustí a na výsledné fotografii nemusí být vidět, u videa je už ale znát takřka každý otřes. Stabilizace drona je kapitola sama o sobě a budeme se jí podrobněji věnovat v některém z dalších článku.

kvadrokoptéra

Proč je ideálním řešením právě kvadrokoptéra?

Teď už víme, že čím větší počet vrtulí, tím vyšší stabilita, ale menší obratnost a naopak. Kvadrokoptéra je ideálním kompromisem pro oboje, a proto je tak oblíbená. Pro názornost si ještě ukážeme několik videí, kde kvadrokoptéra zastává roli závodního drona, ale i kvadrokoptéra jakožto dron s kamerou. U závodních kvadrokoptér je kamera většinou umístěná přímo na konstrukci, takže přenáší i nežádoucí vibrace od vrtulí, u kvadrokoptéry určené pro natáčení videí tyto neduhy odstraňuje gimbal a antivibrační součástky.

Blackout Mini-H – Team MRP FPV Racing session

Blackout Mini-H - Team MRP FPV Racing session

DJI Phantom 3 – “A New Perspective”

DJI Phantom 3 - “A New Perspective”

+ Přidat článek

Články od partnerů

+ Přidat článek