Flyability Elios: Dron, který se podívá úplně všude (preview)

  • 10.10.2016
Flyability

Dron se díky svému pohybu ve vzduchu dostane do míst, kam lidská noha nevkročí, v uzavřených prostorách je ale běžný dron ztracen. Dnes se ovšem podíváme na model Flyability Elios, který je naopak určen pro létání v interiéru.

Flyability Elios: Dron, který si libuje uvnitř budovy

Běžné drony jsou určeny pro let ve volném prostoru a nejlépe za ideálních větrných podmínek. Co ale dělat, pokud se potřebujete dostat do nepřístupných míst uvnitř budovy? Na řadu přichází dron Flyability Elios, kterému pohyb uvnitř budov nevadí díky ochranné kleci.

Součástí výbavy je nejen standardní digitální kamera, ale i infrakamera od společnosti Flir. Díky tomu dokáže dron monitorovat i případné úniky tepla či tepelné zdroje ve tmě či za snížené viditelnosti. Potěší, že švýcarský výrobce vybavil drona technologií DJI Lightbridge pro ovládání a přenos obrazu. Díky tomu lze drona ovládat aplikací DJI Go a obraz přenášet do mobilního zařízení.

FlyAbility Elios – dron v kleci

FlyAbility Elios - dron v kleci

Díky živému přenosu videa a krátké odezvě lze drona snadno řídit z pohledu první osoby. Manévrovatelnost je na velmi dobré úrovni a není problém se dostat do kýžených míst. A navíc – dron Flyability toho díky odolné kleci spoustu odpustí.

Novější a starší verze drona Flyability Novější (vpravo) a starší verze drona Flyability

Konstrukce a design – téměř nedobytná pevnost

Dron je zasazen do kulaté klece z karbonových tyčí, které zabrání poškození při nárazu. Výrobce udává, že dron přežije bez újmy i náraz v rychlosti 30 km/h. Uvnitř klece je umístěn čtyřvrtulový dron s digitální kamerou, infrakamerou a LED přisvícením. Díky umístění v kleci nehrozí poškození majetku ani poranění člověka při kontaktu s dronem.

Průměr klece činí 40 cm, hmotnost drona Flyability pak 700 gramů. Jedná se tedy o malý stroj, což mu umožní dostat se i do stísněných prostor, jako jsou nádrže, šachty apod.

Flyability Elios - konstrukce 1

Ovládání ve stylu DJI

Švýcarský dron Flyability Elios využívá osvědčenou technologii DJI Lightbridge, díky které je možné používat vysílačku až do vzdálenosti 5 km. Přenos FullHD obrazu pak probíhá skrze aplikaci DJI Go, na kterou jsou majitelé dronů nejen od DJI zvyklí. Dron postrádá stabilizaci polohy přes GPS, výšku si ale udržuje pomocí barometru. Kvůli tomu je létání za špatných větrných podmínek problematické a dron je určen spíše pro vnitřní prozkoumávání.

Maximální rychlost činí 25 km/h, což je pro prozkoumávání a pohyb v interiérech plně dostačující hodnota, stejně tak rychlost stoupání 2,5 m/s. Dron se díky 3článkové baterii dokáže udržet ve vzduchu přibližně 10 minut, což rozhodně není žádný zázrak. Autoři alespoň vyzdvihují snadnou a rychlou výměnu baterie.

Flyability Elios - konstrukce, vysilacka

FlyAbility Elios – dron v kleci

FlyAbility Elios - dron v kleci

Digitální kamera i termovize

Flyability Elios rozhodně není určen pro tvorbu profesionální záběrů. Jedná se o drona, který je určen k průzkumu špatně dostupných míst, tedy především v interiérech. Obraz slouží spíše pro ovládání a monitorování oblastí, součástí je i infrakamera známé společnosti Flir pro sledování tepelných zdrojů a úniků.

Obraz digitální kamery s rozlišením 1080p a 30 FPS je v reálném čase přenášen do tabletu či telefonu s aplikací DJI Go. Pro přenos je použit známý systém DJI Lightbridge, který přenáší obraz až do vzdálenosti 5 km bez překážek. Jelikož kamera zachycuje i části klece, záběry neslouží zpravidla k prezentačním úkolům.

Termokamera nabídne rozlišení 160×120 pixelů se snímkovací frekvencí 9 FPS. Zvláštností je, že stream není do aplikace DJI Go přenášen a obrázky z termokamery lze tedy prohlížet až dodatečně v přiloženém softwaru. Video z digitální kamery i infrakamery je ukládáno na paměťovou kartu.

Ovládat drona i kameru může samotný pilot, lze ale využít i režim dvou operátorů, kdy jeden obsluhuje drona a druhý kameru. Kamera má možnost náklonu od +90 do -45°, za špatných světelných podmínek může pomoci vcelku silné LED přisvícení.

Flyability Elios - konstrukce, kamera 1

Nic pro domácí létání

Flyability Elios představuje nesmírně zajímavého drona, který si na rozdíl od většiny rozumí s interiéry. Jeho cena se ovšem pohybuje okolo astronomické částky 750 tisíc korun, což jej zcela vylučuje domácímu použití. Naopak – Flyability Elios najde své uplatnění především v průmyslu a u záchranných složek (policie, hasiči), kde dokáže prozkoumávat špatně dostupná místa a použití jeřábů, plošin či helikoptér by ve výsledku bylo nákladnější.

Za zapůjčení děkujeme Správě informačních technologií města Plzeň.

+ Přidat článek

Články od partnerů

+ Přidat článek