Ehang Ghostdrone 2.0 recenze: Zábava až na prvním místě

  • 30.8.2019
Ehang Ghostdrone 2.0 recenze dron top

Naposledy jsme si zde recenzovali DJI Inspire 2, což je dron, který zvládá natáčet v nejvyšší možné kvalitě a je určen pro profesionální použití. Dnes recenzovaný Ehang Ghostdrone 2.0 je něco z úplně jiného soudku. Od těch klasických dronů se liší v tom, že je určen především pro zábavu, a to i třeba díky svým speciálním brýlím, které promítají obraz z prvního pohledu.

Obsah recenze GhostDrone 2.0

Obsah balení Ehang GhostDrone 2.0 potěší

Dron Ehang Ghostdrone 2.0 přichází v černé papírové krabici. Uvnitř je v polystyrenu zabalen samotný dron i s kamerou rovnou připevněnou k 3D gimbalu. Dále je v balení akumulátor, náhradní vrtule ve dvou barevných kombinacích a krytky. Nechybí ani kabely potřebné k nabíjení a napájecí adaptér. Potěší také sada nářadí a speciální FPV brýle. Posledním bonusem je pak 8GB SD karta, takže majitelé mají ihned vše potřebné k létání.

Ehang Ghostdrone 2.0 recenze balení

Známý design s několika odlišnostmi

Po designové stránce hned na první pohled připomíná drony DJI Phantom nebo třeba Xiaomi Mi Drone. Je tu ale několik rozdílů, například vrtule se montují z dolní strany, to mimo jiné znamená, že jsou více zranitelné při nepovedených přistání. Dron váží 1 150 gramů. Vzdálenost mezi hřídelí je 350 mm a výška pak 195 mm. Nicméně plastové materiály Ehangu jsou na tom velmi podobně, jako třeba konkurenční DJI. To ale neznamená, že je neroznitný. I nám se bohužel během testování povedlo s dronem narazit do stromu. Náraz dron sice přežil, ale měl ohnuté jedno rameno. Pro bezpečnější let bychom ocenili senzory překážek jako nabízí konkurence.

Ehang Ghostdrone 2.0 recenze dron

A pokud by se i vám náhodou rozbil, tak Ehang po dobu jednoho roku garantuje bezplatnou opravu. Platí to pro drony, které předtím nebyly rozebrány nebo nějakým způsobem upraveny. Takže i když kvalita použitých materiálů nepatří k tomu nejlepšímu, tak je stále dobré vědět, že například při trefení stromu se první rok nemusíte obávat toho, že jste si rozbili dron za více než 10 tisíc korun.

Specifikace Ehang GhostDrone 2.0

  • Hmotnost: 1 150 g (s baterií a vrtulemi)
  • Kamera: 16 MPx, 120°, F/2.8
  • Citlivost ISO: AUTO/100/400/1600
  • Rozlišení fotografie: 12MP
  • Fotomódy: samostatný snímek, sekvenční fotografování
  • Rozlišení videa: 4K 24fps, 2.5K 30fps, 1080P 60fps, 720p 120fps
  • Podporované formáty: MOV, JPG
  • Kapacita baterie: 4500 mAh, 67 Wh, výdrž až 25 minut

Letové vlastnosti dronu Ehang GhostDrone 2.0

Pokud jste si zvykli na klasické drony, tak zde vám bude chybět jedna poměrně podstatná věc. Chybí zde klasický ovladač, místo něj se dron ovládá pomocí chytrého telefonu. To bohužel není moc přesné, navíc je potřeba neustále pokukovat po displeji, abyste náhodou neklepli na něco jiného. Jak už jsme psali výše, díky tomuto se nehodí dron na nějaké pracovnější nasazení, jako třeba natáčení či snímkování. Mělo by se na něj nahlížet spíše jako na drona pro zábavu, který je určen pro klasického uživatele.

Nabízí celkem tři různé módy létání. První je jednoduchý, kdy dron letí na místo, které na mapě určí uživatel. Pokročilejší je mód, ve kterém se dá trasa předem naklikat na mapě a dron ji pak proletí. Poslední mód se nazývá Avatar a nabízí ovládání tak, že se naklání telefon, používá se například i společně s FPV brýlemi. Každopádně u tohoto dronu by mělo platit dvojnásob, že by se nemělo létat nad lidmi a ve městech. Kvůli absenci senzorů překážek a klasického ovládání, je větší šance, že se stanou nehody.

Ehang Ghostdrone 2.0 recenze dron s brýlemi

Z důvodu bezpečnosti alespoň dron nevzlétne, pokud nemá dobrý příjem GPS, což je zhruba 12 satelitů a více. V GPS režimu dokáže letět až 40 km/h, v ručním pak až 70 km/h. Maximální rychlost vzestupu je 2,5 m/s, sestupu pak 1,5 m/s. Výrobce udává maximální vzdálenost pro komunikaci 1 000 metrů. Doporučuje ale maximálně 500 metrů. To jde ruku v ruce s přenosem obrazu, který je řešen analogově. To má sice výhodu ve velmi rychlé odezvě, problém je ale s dosahem. Po cca 300 metrech nám obraz začal šumět.

Pokud Ehang GhostDrone 2.0 ztratí spojení s telefonem, navrátí se do výchozí pozice po stejném směru, dokud se spojení neobnoví. Poté se začne automaticky vracet, dá se ale přejít do režimu Avatar a pokračovat v létání.

FPV brýle zvyšují zábavu s dronem

FPV je anglická zkratka pro pohled z první osoby. U dronů se to používá hlavně ve spojení s brýlemi. Nejvíce se FPV brýle používají k závodění s drony, můžou ale také sloužit k rekreačnímu létání a prohloubit tak zážitek z dronů. Druhou část přesně dělá Ehang GhostDrone 2.0.

FPV Brýle slouží jako prostředník při spojení Telefon > Brýle > Dron. Dron komunikuje analogově na frekvenci 2,4 GHz (ovládání) a 5 GHz(obraz). Proto mají FPV brýle 2 anténky. Brýle obsahují základní menu, pro ladění obrazu (jas a podobně). Kromě toho mají brýle vepředu i kameru, na kterou lze přepnout pomocí tlačítka „View switch“. Takže abyste se zorientovali v prostoru, nemusíte brýle sundávat z hlavy.

Ehang Ghostdrone 2.0 recenze fpv brýle

Sledování obrazu přes brýle je zajímavá. Nicméně pro nemalou část lidí nejsou určeny. Už vzhledem k velikosti je jasné, že majitelé klasických dioptrických brýlí budou mít problém. Budou je muset sundat a tím se může zážitek hodně snížit. Nepomáhá tomu ani fakt, že rozlišení displeje FPV brýlí není velké, ale pouze 854 x 480 pixelů.

Výdrž na jedno nabití je spíše průměrná

Výrobce uvádí, že dron má tzv. Smart baterii. A to díky displeji a funkci řízení nabíjení/vybíjení dat. Její kapacita je 4 500 mAh, napětí pak 14.8 V. Přímo na malém displeji můžete vidět zbývající celkové napětí, kapacitu a procenta, kolik životnosti zbývá a po přepnutí i další informace, jako třeba napětí jednotlivých komor. Podle společnosti Ehang má na jedno nabití vydržet cca 25 minut. K tomuto času jsme se ale dostávali minimálně. Obvykle dron vydržel na jedno nabití zhruba 15 minut. Nabíjení pak probíhá přes speciální Ehang adaptér, a to zhruba 1 hodinu.

Aplikace Ehang Play se zaměřuje na jednoduchost

Jak jste si mohli přečíst výše, dron se ovládá mobilním telefonem. To znamená, že by měl mít i kvalitní mobilní aplikaci. A to se společnosti Ehang podařilo. Jelikož je GhostDrone 2.0 dělaný tak, že má člověk na hlavě brýle a nevidí na displej telefonu. Je aplikace udělaná tak, že pravidelně informuje o stavu baterie, výšce a vzdálenosti hlasem. Aplikace mluví česky příjemným ženským hlasem.

 

V aplikaci najdete letový deník pilota, takže si můžete kontrolovat kolik hodin jste nalétali a jaké tras jste s dronem absolvovali. Pravděpodobně nejvíce záznamů budete mít s režimem Avatar, který využívá naklánění telefonu o ovládání, ten se odemyká po třech klasických letech. Plusem je to, že v podstatě hned každý pochopí, jak se létá, mínus je ale přesnost. Na displeji telefonu se zobrazuje mapa s polohou dronu a místem, kde zrovna stojíte. Dále pak obsahuje několik tlačítek. A to například pro ovládání výšky, nebo tlačítek pro ovládání kamery. Malá černá lišta pak shromažďuje informace o dronu na jednom místě. Na liště jsou informace o signálu, připojení, baterii, výšce, vzdálenosti a rychlosti dronu.

Jak Ehang GhostDrone 2.0 fotí a natáčí?

Samozřejmě, i když je určen hlavně pro zábavu, tak umí tento dron i fotit a natáčet. Natáčení se spustí automaticky po odstartování a natáčí se do té doby, než dron přistane. Kvalita obrazu kamery nenadchne. V režimu FullHD je obraz podivně přeostřený. 4K varianta už vypadá mnohem lépe a nabízí více detailů. Patrné je rybí oko při sklopení horizontu. Obraz je velmi širokoúhlý, a tak se občas stane, že se do záběru dostanou vrtule. Stabilizace také není dokonalá – obraz se občas lehce třese.

Ehang Ghostdrone 2 0 ukazka videa

Ehang Ghostdrone 2 0 ukazka videa

Fotografie mají 12 Mpix a ukládají se do JPG, chybí tak ukládání do RAWu. Tady nás mrzí podstatně měkčí obraz. Fotoaparát je jakoby špatně zaostřený. Kvalita je podobná zhruba chytrému telefonu střední třídy.

Závěr recenze Ehang GhostDrone 2.0

Zcela jistě jde o zajímavého drona, který ale ocení hlavně začátečníci. A to kvůli velmi jednoduchému ovládání přes chytrý telefon, naopak zkušenější piloti dronů nad tímto řešením budou pravděpodobně kroutit hlavou. Nicméně i pro začátečníky může být problém s přesností ovládání, což může být problém například při vyhýbání se stromům. GhostDrone 2.0 nemá senzory překážek, takže si poletí vesele dál a je mu jedno, co před ním stojí.

Kvalita obrazu také moc nenadchne. Obzvlášť za cenu 12 450 Kč za základního drona, nebo 19 229 Kč i s FPV brýlemi a dalším příslušenstvím. Například takový DJI Spark nabízí mnohem lepší kvalitu videa i fotografií a je rovněž určen i pro začátečníky, navíc má i senzory překážek. Na druhou stranu mu chybí FPV brýle. U Ehangu potěší prémiová záruka, kdy jeden celý rok garantují opravu dronu zdarma.


Klady

+ Garantovaná oprava na 1 rok zdarma
+ Jednoduché letání vhodné i pro začátečníky
+ Bohaté příslušenství rovnou v balení
+ Podporuje nahrávání ve 4K rozlišení


Zápory

– Ovládání pouze přes telefon, není tak přesné
– Slabší kvalita kamery
– Chybí komplexnější manuální ovládání

Za zapůjčení děkujeme společnosti Ehang.cz.

+ Přidat článek

Články od partnerů

+ Přidat článek