
Pojem dron u většiny neznalých vyvolává myšlenky na bezpilotní válečné stroje či vesmírná plavidla ze Star Wars. Současnost ovšem přinesla drony i do rukou běžných uživatelů v podobě vrtulových strojů, které jsou dálkově ovládány a díky snižujícím se nákladům dostupné úplně všem. Tyto dálkově řízené stroje mohou posloužit jako zábavné zpestření modelářů či nadšenců, stále větší uplatnění mají ovšem při tvorbě videí a nevšedních fotografií. Záznam obrazu z velké výšky byl totiž ještě před několika lety výsadou větších filmových studií, dnes si pomocí drona může jedinečné fotografie a videa vytvořit „skoro“ každý z nás. Za posledních 5 let se vývoj moderních dronů posunul světelné roky kupředu, díky čemuž se dá již za 10 000 Kč pořídit vybavený dron pro domácí létání. Profesionální segment se pohybuje samozřejmě ve zcela odlišných cenových kategoriích, nutně to ale neznamená, že pro kvalitní záběry je nezbytností dron v ceně osobního automobilu.
Co obsahuje základní sestava drona?
Se samotným dronem zažijete jistě spousty zábavy, k zachycení krásných momentů z výšky to ovšem nestačí. Základní sestavu pro účely tvorby záběrů totiž tvoří nejen dron, ale také kamera a stabilizace. Zatímco v případě fotografování si vystačíme i s jednoosou stabilizací, u videa má smysl dvou i tříosá stabilizace v podobě tzv. gimbalu. Odměnou nám budou snímky a videa bez rozostření způsobeném chvěním fotoaparátu a neplynulými pohyby drona ve vzduchu.
Na co se zaměřit při výběru drona?
Vybrat kvalitního drona pro naše potřeby není v záplavě dnešních modelů úplně jednoduché. Řídit bychom se měli několika základními pravidly – podobně jako u jiné elektroniky i zde platí, že bychom měli věřit strojům od kvalitní a renomované značky, která má s výrobou dronů bohaté zkušenosti. S tím souvisí také poskytnutá záruka, která může být zejména u dražších strojů neocenitelná. Kromě samotného drona je nesmírně důležitá také kvalita kamery a její stabilizace. Na první pohled možná úsměvným, ale o to důležitějším faktorem při výběru drona je i výdrž baterie.
Dron – Jedná se o slengové označení bezpilotního letadla tzv. UAV – „Unmanned Aerial Vehicle“.
Gimbal – Je součástí většiny dronů a používá se především pro stabilizaci kamery v několika osách.
Pokud se plánujete rovnou pustit do létání a natáčení, vybízí se nákup hotových řešení (dron, kamera i stabilizace v jednom „balení“). To Vám ušetří čas nejen za výrobu drona, ale zároveň bývá výsledek uspokojivější, obzvlášť pokud s drony začínáte. Nákup samotného drona a kamery zvlášť představuje nutnost instalace a nejistý výsledek. Výjimkou je snad pouze kombinace drona DJI Phantom se Zenmuse stabilizací a dokoupenou GoPro kamerou.
Kolik stojí dobrý dron?
Drony, podobně jako spoustu jiných zařízení, lze zařadit do cenových kategorií, které se mezi sebou leteckými vlastnostmi, výdrží na jedno nabití i kvalitou pořizovaných záběrů, liší. V ceně dronů nejsou započítány náhradní baterie, které je nezbytné dokoupit pro delší čas letu. Doba výdrže drona na baterii se pohybuje od 5 minut až po něco kolem 1 hodiny a řídí se zpravidla podle ceny modelu a jeho účelu. Ty nejlevnější vydrží krátce (do 10 minut), ty drahé pak okolo 20 minut.
Výběr drona do 10 000 Kč
Vstupní branou do světa dronů jsou stroje, jejichž cenovka většinou nepřekračuje hodnotu 10 000 Kč. Pro tvorbu kvalitních záběrů bude muset uživatel sáhnout hlouběji do kapsy, s těmito drony se lze ale minimálně naučit létat a jsou vhodné pro začátečníky. Menší dron je vhodný pro lety v interiéru či exteriéru s ideálními podmínkami (bezvětří apod.). Vzhledem k rozměrům a ceně neobsahují vyspělejší elektroniku (například GPS) nebo víceosou stabilizaci kamery.
Parrot Kvadrokoptéra MiniDrone Rolling Spider
Ideální dron pro každého začátečníka. Rolling Spider vás nebude stát moc, a přesto si s ním užijete spoustu zábavy. Sice neobsahuje kameru, zato je v interiéru velice stabilní díky přítomnosti sonaru hlídajícího výšku. K ovládání poslouží váš chytrý telefon, který s dronem komunikuje skrze Bluetooth.
+ kvalitní provedení
+ ovládání pomocí chytrého telefonu/tabletu
– slabší výdrž na baterii
Cena: od 2 000 Kč (Heureka)
Parrot AR.Drone 2.0
Dron vhodný pro úplné začátečníky díky vyztuženému krytu, který chrání vrtule a okolí před poškozením. Kamera je spíše průměrná, zato nabízí živý přenos obrazu na displej vašeho chytrého zařízení. Komunikace probíhá skrze Wi-Fi a tak nepočítejte s velkým dosahem. Baterie má průměrnou výdrž (10 minut). Motorky jsou pouze stejnosměrné a i přesto, že dokáže vyvinout poměrně vysokou rychlost (přes 30km/h), tak si moc neporadí se silnějším větrem. ArDrone sice nemá GPS, zato je vybaven výškovým sonarem a optickým snímačem podlahy, díky čemuž je poměrně dost stabilní do výšky cca 3 metrů nad zemí.
+ odolná konstrukce
+ živý přenos obrazu
+ ovládání pomocí smartphonu
– nehodí se na létání venku
– absence GPS
– slabší kamera
Cena: od 7 000 Kč (Heureka)
Droni s kamerou do 20 000 Kč
Za dvojnásobný obnos již lze pořídit dron, který v sobě obsahuje kameru s víceosou stabilizací a pokročilejší elektroniku. Stále se ale bavíme spíše o dronech určených pro zábavu.
Blade RC vrtulník 350 QX 2 AP
Blade 350 QX2 je jedním z dronů, který se považuje za vstupní třídu do kategorie sloužící pro natáčení videí, za jejichž kvalitu se nemusíte stydět. Nabízí kvalitní stabilizaci, poměrně solidní kameru a dostatečný výkon. Ve své cenové kategorii bude jen těžko hledat konkurenci.
+ Full HD kamera
+ 2osá stabilizace
– komplikovanější zobrazení živého obrazu za letu
Cena: od 17 000 Kč (Heureka)
Parrot Bebop se Skycontrollerem
Parrot Bebop je svým způsobem revoluční dron a odlišuje se od všech ostatních. Nabízí 3osou stabilizaci, nicméně softwarovou. To znamená, že obraz se stabilizuje již na čipu fotoaparátu a dron tak neobsahuje žádné těžké motorky, sloužící pro stabilizaci a jiné pohyblivé části. Kvalita výsledného videa není nijak závratná, ale zato velmi stabilní. Pokud rádi cestujete a chcete mít drona vždy s sebou, tohle je ta správná volba. Je to taková „tatranka“ sbalená na cesty. Dron nabízí vysoký výkon, slušnou výdrž, kvalitní stabilizaci a za dobrého světla pořídíte pěkné fotky a video. Překážkou by mohl být ovládač Skycontroller. Ten je totiž ve výsledku větší a těžší než samotný dron a do batohu na cesty ho zabalíte jen s těží. Nicméně vám prodlouží doletovou vzdálenost na úctyhodné 2 km. Je tedy jen na vás, jestli se rozhodnete pro Skycontroller (lepší ovládání díky páčkám a mnohem větší dosah) a nebo dáte přednost mobilitě, oželíte dosah (cca 300 m) a budete drona ovládat na displeji vašeho telefonu nebo tabletu. V rozhodnutí vám možná pomůže i cena. Za Skycontroller si připlatíte téměř 10 000,-
+ 3osá stabilizace
+ živý náhled
+ mobilita
– velký a drahý ovládač
– spíše průměrná kvalita videa a foto
Cena: od 13 000 Kč (Heureka)
Droni s kamerou do 50 000 Kč
S touto částkou se již dostáváme do segmentu poloprofesionálních dronů, které dokážou zachytit špičkové záběry z výšky. Samozřejmostí je 3osá stabilizace obrazu, 4K video, GPS či živý náhled obrazu.
DJI F315/F320 Phantom 2 VISION PLUS
Pokud dáváte přednost renomovaným značkám, kvalitnímu software, požadujete živý obraz na velkou vzdálenost a přitom chcete utratit co nejméně, tak je DJI Phantom 2 Vision Plus pro vás to pravé. Je to takový kompromis s dobrým poměrem cena/výkon. S výdrží přes 20 minut se zabavíte na dlouho. Potěší živý náhled obrazu na vašem chytrém telefonu/tabletu. Kamera je lepší průměr a stabilizace ve 3 osách funguje výborně.
+ 3osá stabilizace
+ živý náhled
– drahé baterie
Cena: od 23 000 Kč (Heureka)
YUNEEC Q500 4K TYPHOON s kamerou C-GO3
Dron značky Yuneec je jedním z velmi povedených vyzyvatelů DJI. Nabízí kvalitní stroje s kvalitním softwarem. Na trh nyní přichází se svou již 3. verzí Yuneec Q500 4K. V podstatě se jedná o totožný model jako jeho předchůdci a byl doplněn o 4K kameru a pár drobných vylepšení. Yuneec Q500 zaujme svým vzhledem, dlouho výdrží baterie (25 minut) a především příslušenstvím. Za drobný příplatek si můžete zakoupit variantu drona s držákem, do kterého můžete upevnit odnímatelnou kameru a rázem tak máte kameru do ruky včetně 3osé a kvalitní stabilizace. Potěší také ovládač, který má zabudovaný displej. Perličkou je, že celý ovládač pohání operační systém Android.
+ 3osá stabilizace
+ živý náhled
+ 4K video
– větší rozměry
Již brzy v prodeji
Cena za Q500+: 33 000 Kč (Heureka)
DJI Phantom 3 Professional/Advanced
DJI Phantom 3 – dron třetí generace. Jedná se v podstatě o DJI Inspire 1 poskládaného do skořápky DJI Phantom 2 Vision Plus. DJI Phantom 3 nabízí maximální výbavu a nejlepší dostupnou kvalitu, která se v této cenové kategorií na trhu aktuálně nachází. Ve vzduchu vydrží 23 minut, video zvládá až do rozlišení 4K při 25 snímcích. Do tak malého těla drona se vešel i DJI Lightbridge, což znamená digitální přenos videa v 720p na displej vašeho smartphonu, a to až na vzdálenost několika kilometrů (výrobce uvádí 2 km, ale v reálu je to ještě o něco více). Stejně jako konkurence, i dron DJI Phantom 3 nabízí výškový sonar a spodní kamerku pro stabilní létání v interiéru.
+ 3osá stabilizace
+ živý náhled
+ 4K video
– drahé příslušenství
Cena: od 39 000 Kč (Heureka) /Professional
Cena: od 32 000 Kč (Heureka) /Advanced
Droni s kamerou za 50 000 Kč a výše
Další metou jsou droni, které již neoslní pouze kvalitou záznamu či leteckými schopnostmi, ale umožňují ovládat drona pomocí dvou lidí (pilot a kameraman zvlášť). Díky tomu získáte skvělou kontrolu nad letovou dráhou drona a zároveň pořídíte záběry z jakéhokoliv směru.
DJI Inspire 1
DJI Inspire 1 si s sebou na kolo sice nevezmete, přesto se však díky své unikátní skládací konstrukci řadí do skupiny skladných dronů. DJI Inspire je nabitý technologiemi a nabízí obrovský výkon pro létání za horších povětrnostních podmínek, ale také systém pilot/kameraman, jako je tomu u velkých profesionálních dronů. Drona je tak možné ovládat 2 vysílačkami nezávisle na sobě.
+ 3osá stabilizace
+ živý náhled
+ 4K video
+ 2 operátoři
– rozměry
– drahé příslušenství
Cena: od 85 000 Kč (Heureka) (se 2 ovládači)
Profesionální segment
Filmová studia a profesionální společnosti jdou ještě dále a používají drony na míru. Jejich cena mnohdy překračuje hranici 100 000 Kč. Tyto stroje jsou konstruovány tak, aby unesly „klasickou“ kameru či fotoaparát (zrcadlovku). Vývoj nicméně kráčí mílovými kroky kupředu a dražší hotová řešení (DJI Inspire) se kvalitou záznamů přibližují dronům na zakázku, cena je přitom znatelně nižší. Možná se tak brzy dočkáme doby, kdy se i v profesionálním segmentu budou používat cenově dostupnější droni.
Vybrali jste si svého drona?
Vyznat se v modelech dronů nemusí být pro začínající uživatele vůbec snadnou úlohou, po přečtení předchozích odstavců by to ovšem mělo být o něco jednodušší. Jako nový uživatel drona nesmíte podcenit ani zákony, které hovoří jasně – pro komerční využití či vlastní propagaci je nezbytností povolení k leteckým pracím. Dokonce i video umístěné na server YouTube je za jistých podmínek považováno za vlastní propagaci, a musíte tedy vlastnit zmíněné povolení. Potřebujete legálně natočit video z výšky pomocí drona? Neváhejte nás kontaktovat.