Dron s kamerou – kolik stojí a jaký vybrat?

  • 29.11.2016
  • 0
vybirame-drona-nahledovy

Bezpilotní válečné stroje či vesmírná plavidla ze Star Wars. I takové představy se mohou nahrnout do mozku po vyřknutí slova dron. Současnost schovává pod tímto označením ale spíše vrtulové stroje, které jsou dálkově ovládány a díky snižujícím se nákladům dostupné úplně všem. Takové drony s kamerou dnes neslouží pouze jako zábava modelářů či nadšenců, ale své uplatnění dnes mají při tvorbě jedinečných fotografií a videí. Posledních 5 let se drony vyvíjely raketovou rychlostí, díky čemuž lze dnes i za 10 000 Kč pořídit vybavený dron s kamerou pro domácí létání. Profesionální segment sice počítá s částkami o poznání vyššími, nutně ale nemusíme překračovat částky za novou Fabii.

Co obsahuje základní dron s kamerou?

Díky dronovi lze zažít spousty zábavy, k tvorbě nevšedních snímků to ale nestačí. K celé sestavě pro fotografy patří nejen dron, ale rovněž kamera a stabilizace. Zatímco fotograf by si mohl vystačit s jednoosou stabilizací, záznam videa nám poděkuje i za dvou či tříosou stabilizaci, která zaručí záběry bez rozostření způsobeném chvěním fotoaparátu a neplynulými pohyby drona.

dji phantom 3 co obsahuje dron

Na co se zaměřit při výběru drona?

Který drons kamerou je přesně pro nás? Na takovou otázku není jednoduchá odpověď, modelů na trhu je totiž již dnes hodně. Selský rozum a základní pravidla by nás ovšem minout neměla. V první řadě bychom měli  věřit především kvalitním a renomovaným značkám, které mají s výrobou dronů velké zkušenosti a mohou nám poskytnout rovněž záruku. Velmi důležitá je již zmíněná kamera a její stabilizace, opomenout bychom neměli ani na výdrž baterie.

Dron – Jedná se o slengové označení bezpilotního letadla tzv. UAV – „Unmanned Aerial Vehicle“.
Gimbal – Je součástí většiny dronů a používá se především pro stabilizaci kamery v několika osách.

Pokud s drony teprve začínáte, rozhodně se vyplatí nákup hotových řešení, tedy dron s kamerou v jednom. To ušetří čas nejen za výrobu drona, ale zároveň i výsledek bývá lepší, než když drona stavíte a vyvíjíte poprvé. Výjimkou je snad pouze nákup drona DJI Phantom se Zenmuse stabilizací a dokoupené kamery GoPro. Ani tady ale nemusí být 100% výsledek.

 

yuneec_q500_quadcopter_gimbal stabilizace

Kolik stojí dobrý dron?

Podobně jako všechna ostatní zařízení lze i drony dělit do cenových kategorií, kde se modely odlišují leteckými vlastnostmi, výdrží na jedno nabití i kvalitou pořizovaných záběrů. Do ceny dronů je nutné zahrnout také náhradní baterie, které jsou pro delší výdrž na jedno nabití nezbytné. Droni dnes vydrží na jedno nabití od 5 minut do hodiny letu, vše se řídí cenou modelu a jeho účelu. Zatímco nejlevnější vydrží letět do 10 minut, dražším variantám nečiní problémy dvojnásobek.

Výběr drona do 10 000 Kč

Začátečníci často volí dron s kamerou s cenovkou nižší než 10 000 Kč, které sice nezvládnou fotografovat či natáčet videa ve vyšší kvalitě, ale výborně poslouží pro výuku ovládání a létání s dronem. Menší drony jsou vhodné pro lety v interiéru či v exteriéru v ideálních podmínkách (bezvětří, dobrá viditelnost apod.). Nižší cena a menší rozměry zpravidla nedovolují tyto drony vybavit vyspělejší elektronikou (například GPS) či víceosou stabilizací kamery.

Parrot Kvadrokoptéra MiniDrone Rolling Spider

Tento dron je ideální pro každého začátečníka. Nebude vás totiž stát příliš mnoho peněz, přesto s ním zažijete spoustu zábavy. Neobsahuje sice kameru, přítomnost sonaru ale zajistí vysokou stabilitu zejména v interiéru. Rolling Spider je ovládán mobilním telefonem skrze technologii Bluetooth.

Klady:
+ kvalitní provedení
+ ovládání pomocí chytrého telefonu/tabletu
Zápory:
– slabší výdrž na baterii

Cena: od 2 000 Kč (Heureka)

Parrot AR.Drone 2.0

Především začátečníci volí AR.Drona 2, který disponuje vyztuženým krytem chránícím vrtule a drona před poškozením. Levný dron s kamerou od Parrotu disponuje rovněž kamerou, která je sice spíše průměrná, nabízí ale živý přenos na displej mobilního přístroje. Komunikace probíhá skrze standard Wi-Fi, a tak nelze spoléhat na velký dosah. Stejnosměrné motory dokážou vyvinout rychlost i přes 30 km/h, celý dron je ale náchylný na horší větrné podmínky. Výdrž baterie se pohybuje okolo 10 minut. GPS sice opět chybí, sonar a optický snímač podlahy ale do výšky 3 metrů zajistí dobrou stabilitu.

ar drone 2.0

Klady:
+ odolná konstrukce
+ živý přenos obrazu
+ ovládání pomocí smartphonu
Zápory:
– nehodí se na létání venku
– absence GPS
– slabší kamera

Cena: od 7 000 Kč (Heureka)

Droni s kamerou do 20 000 Kč

20tisícový strop již nabídne drony, které se pochlubí víceosou stabilizací i pokročilejší elektronikou. Stále jsme ale ještě nedorazili do profesionálního segmentu a zmíněné drony jsou opět spíše pro zábavu.

Blade RC vrtulník 350 QX 3 AP

Kvalitní stabilizace, solidní kamera i dostatečný výkon. Takový je Blade 350 QX3, který představuje drona určeného pro natáčení videa, za které se již nemusíme stydět. V dané cenové kategorii lze jen těžko hledat konkurenci.


Klady:
+ Full HD kamera
+ 3osá stabilizace

Zápory:
– nejsou

Cena: od 15 000 Kč (Heureka)

Parrot Bebop 2

Parrot Bebop 2 je jiný, možná i revoluční. Nabízí totiž 3osou stabilizaci, ale pouze na softwarové úrovni. O stabilní obraz se totiž stará samotný čip fotoaparátu a dron neobsahuje žádné těžké motorky či jiné pohyblivé části pro stabilizaci. Kvalita videa sice není závratná, záběry jsou ovšem velmi stabilní. Díky kompaktním rozměrům se Parrot Bebop 2 hodí rovněž na cestování. Vysoký výkon, slušná výdrž, kvalitní stabilizace i slušné záběry za dobrých světelných podmínek. Taková je vizitka tohoto povedeného drona.

Kapitolou sama o sobě je Skycontroller, tedy ovladač, za který si připlatíte dalších 10 tisíc korun. Tento ovladač je paradoxně větší než samotný dron s kamerou a do batohu se nejspíše nevejde. Přesto prodlouží dosah drona z 300 metrů až na 2 kilometry a zpřesní celkové ovládání.

parrot bebop Skycontroller

Klady:
+ 3osá stabilizace
+ živý náhled
+ mobilita
Zápory:
– velký a drahý ovládač
– spíše průměrná kvalita videa a foto

Cena: od 11 000 Kč (Heureka)

Droni s kamerou do 50 000 Kč

Částka do 50 tisíc nás posouvá do segmentu poloprofesionálních dronů, které zachytí špičkové záběry, nechybí ani 3osá stabilizace, 4K video, GPS či živý náhled obrazu.

YUNEEC Q500 4K TYPHOON s kamerou C-GO3

Společnost DJI našla svého vyzyvatele – výrobce YUNEE. Třetí verze modelu s označením Yunee Q500 4K vylepšuje vlastnosti svého předchůdce a je doplněna kamerou se 4K rozlišením. Dron zaujme vzhledem, výdrží okolo 25 minut a především bohatým příslušenstvím. Za menší příplatek nabízí společnost rovněž verzi drona s držákem, do kterého lze upevnit odnímatelnou kameru včetně stabilizace. Rázem získáváte kvalitní kameru do ruky s výbornou stabilizací. Perličkou je ovladač se zabudovaným displejem, který pohání systém Android.

Klady:
+ 3osá stabilizace
+ živý náhled
+ 4K video
Zápory:
– větší rozměry

Cena za Q500+: od 20 000 Kč (Heureka)

DJI Phantom 3 Professional/Advanced

Nejvyšší dostupnou kvalitu a maximální výbavu v tomto cenovém segmentu představuje DJI Phantom 3 Professional/Advanced. Tento dron s kamerou v sobě spojuje skvělé vlastnosti modelu DJI Inspire 1, které se ale vměstnaly do skořápky DJI Phantom 2 Vision Plus. Výdrž 23 minut, video až do rozlišení 4K s 25 snímky, digitální přenos videa 720p do smartphonu až na vzdálenost 2 km (v praxi i více), výškový sonar i spodní kamera pro stabilní létání v interiéru. Takové jsou vlastnosti klenotu od DJI.

dji phantom 3 professional

Klady:
+ 3osá stabilizace
+ živý náhled
+ 4K video
Zápory:
– drahé příslušenství

Cena: od 33 000 Kč (Heureka) /Professional
Cena: od 24 000 Kč (Heureka) /Advanced

DJI Mavic Pro

V současnosti asi nejlepší dron pro amatérské kameramany je DJI Mavic Pro. Ten vychází z populárního DJI Phantom 4 a nabízí všechny podstatné atributy, jako je výdrž až 27 minut, dosah až 7 km, 4K video, 3 osou stabilizaci a hromadu dalších senzorů a vychytávek. Největší prim tady ale hraje skladnost. Dron dokáže sklopit všechny ramena a ve výsledku je tam malý, že by se vám téměř vešel i do kapsy.

dron s kamerou

Klady:
+ 3osá stabilizace
+ živý náhled
+ 4K video
+ skladnost
Zápory:
– drahé příslušenství

Cena: od 32 000 Kč (Heureka)

Droni s kamerou od 50 000 Kč a výše

Ke skvělé kontrole letové dráhy i pořizovaných záběrů z jakéhokoliv směru již nestačí pouze pilot, ale kombinace pilota a kameramana. Takovou výsadou oplývají drony dražší než 50 tisíc a samozřejmě se vyjímají rovněž skvělou kvalitou záznamu či leteckými vlastnostmi.

DJI Inspire 1

DJI Inspire 1 sice není žádný drobek a do batohu jej rozhodně nevměstnáte, přesto se díky skládací konstrukci zařadí do skupiny skladnějších dronů. Tento špičkový dron s kamerou vítězí při letech v horších povětrnostních podmínkách a nabídne již zmíněný systém pilot + kameraman. Můžete jej dokonce ovládat dvěma nezávislými vysílačkami.

dron s kamerou

Klady:
+ 3osá stabilizace
+ živý náhled
+ 4K video
+ 2 operátoři
Zápory:
– rozměry
– drahé příslušenství

Cena: od 62 000 Kč (Heureka) (se 2 ovladači)

Profesionální segment

Drona lze pořídit za desítky, ale i stovky tisíc. Profesionální společnosti či filmová studia používají drony na míru, jejichž cena hravě překračuje i metu 100 000 Kč. Takový dron zvládne unést „klasickou“ kameru či fotoaparát (zrcadlovku). Rychlý vývoj hotových řešení ale ukazuje, že dražší verze (DJI Inspire) se kvalitou záznamů těmto strojům hravě přibližují, navíc za nesrovnatelně nižší cenu. Možná již za pár let přestanou být vlastní řešení pro takové společnost zajímavá.

Vybrali jste si svého drona?

Pro začínajícího pilota není výběr prvního drona vůbec snadnou úlohou, náš článek by vám měl ovšem přinést minimálně osvětu a zaručené tipy. Nesmíte ovšem zapomenout a podcenit zákony, které hovoří jasně – pro komerční využití či vlastní propagaci je nezbytností povolení k leteckým pracím.  Dokonce i video umístěné na server YouTube je za jistých podmínek považováno za vlastní propagaci a musíte tedy vlastnit zmíněné povolení. Potřebujete legálně natočit video z výšky pomocí drona? Neváhejte nás kontaktovat. Nechcete riskovat pokutu? Oslovte společnost AndruVision.cz, který vám legálně obstará požadované záběry.

Komentáře (0)

+ Přidat článek

Články od partnerů

+ Přidat článek