DJI Mavic Pro: Špičkový dron, který se vejde i do větší kapsy (Preview)
- 15.12.2016

Společnost DJI představila ke konci letošního roku svůj nejmenší model drona, který je zároveň jedním z nejkompaktnějších dronů s kvalitní kamerou na světě. Měli jsme možnost drona DJI Mavic Pro vyzkoušet na vlastní kůži. Pojďme si jej představit.
DJI Mavic Pro: Malý, ale hbitý dron se špičkovou kamerou
Řada dronů DJI Phantom se stala nesmírně oblíbenou řadou po celém světě, neboť přichází se zajímavým kompromisem velikosti drona, ceny i kvality záznamů. DJI však šlo ještě dále a na světlo světa se dostal DJI Mavic Pro. Snížily se rozměry i hmotnost, zachována přitom byla kvalitní 4K kamera a díky novému navigačnímu systému FlightAutonomy i skvělé letové vlastnosti. Dron je tak určen pro všechny, kteří dychtí po skvělých záběrech a chtějí svého drona nosit stále snadno s sebou. Kvalitou kamery se přitom vyrovnává modelům DJI Phantom, což jen potvrzuje, proč je o tento stroj v současnosti takový zájem.

DJI Mavic Pro
- Rozlišení videa 4K
- Rozlišení fotoaparátu 12 Mpix
- Výdrž na baterii 21 minut
- Technologie přenosu obrazu HD digitální, DJI Lightbridge
- Cena při uvedení na trh 32 500 Kč
- Uvedení na trh říjen 2016
Svou konstrukcí přitom na první pohled připomíná klasické čtyřvrtulové drony, unikátní je až jeho možnost skládání listů i ramen. Díky tomu se rozměry sníží natolik, že je možné drona přenášet velice pohodlně v batohu. Naživo však celý mechanismus působí křehce a zkušenosti některých uživatelů již naznačily, že ramena a stabilizace kamery jsou prvními věcmi, které i menší pád nemusí přežít. Celkově je DJI Mavic křehčí a méně odolný než řada Phantom. Žádné překvapení.
Rychlost až 65 km/h a nový systém navigace
Díky aerodynamickému tvaru a efektivnějším motorům bylo docíleno letových vlastností, které umožní rychlé a přesné manévrování, ale i stabilní záběry. DJI Mavic Pro dokáže letět ve sportovním režimu až 65 km/h a rozdíl rychlostí a zrychlení byl oproti našemu DJI Phantom 3 značný. Výrobce rovněž předesílá, že si tento drobek skvěle poradí se stabilitou. Může tak vyzvat i své větší soupeře z vlastních řad (DJI Phantom 4). Dle našich zkušeností dokáže dron setrvat na místě stabilněji než třeba DJI Phantom 3, větší poryvy větru mu však způsobují více potíží než u větších kolegů.
Společnost DJI udává, že dron může v ideálních podmínkách vydržet ve vzduchu až 27 minut na jednu baterii. Podle našich zkušeností se doba letu pohybuje mezi 20 a 25 minutami v závislosti na podmínkách a způsobu letu, což je velmi dobrý výsledek.
Nový ovladač s dosahem až 7 km
DJI Mavic přichází s novým systémem přenosu nazvaný OcuSync, který patří do rodiny LightBridge. Vylepšen byl hlavně dosah signálu, kdy je možné drona ovládat až na vzdálenost 7 km při optimálních podmínkách (pro Evropu platí dosah max. 4 km). Živý přenos je vysílán ve standardu 720p i 1080p. Na rozdíl od vysílaček Phantomů je ovládání Mavica vybaveno displejem s letovými údaji, které je možné použít i při výpadku FPV (údajů z aplikace DJI Go). K vysílačce lze samozřejmě připojit i mobilní telefon, který je zároveň baterií z vysílačky dobíjen. Nepřekvapí pak celkově kompaktnější rozměry podobně jako u drona. Kvůli tomu je ale možné do vysílačky umístit pouze mobilní telefon, na rozdíl od Phantomů sem tablet nevměstnáte.
Páčky ovladače jsou příjemné a ovládání je možná o něco přesnější a pohodlnější než u řady Phantom 3. Zároveň lze aktivovat režim Stativ, který změní chování ovladače – ovládání bude plynulejší a pohyby drona pomalejší. Díky tomu se lze bezpečně pohybovat například v budovách.
FlightAutonomy – nový systém navigace, který mapuje okolí
Moderní drony dnes dokážou nejen plnit příkazy pilota, ale i reagovat na prostředí a jeho překážky. Společnost DJI představila v modelu Mavic nový systém FlightAutonomy, který je sestaven z 5 speciálních kamer, senzorů určování polohy GPS i Glonass či ultrazvukových senzorů. O výpočty se pak stará 24 výkonných jader. Díky tomu je schopen DJI Mavic skenovat prostor ve 3D kolem sebe a vyhnout se případným srážkám s objekty, které vidí až 15 metrů před sebou. Srážky dokáže odvrátit zastavením nebo úhybným manévrem, přestože pilot nemá s dronem vizuální kontakt.
DJI Mavic Pro: Špičkový dron, který se vejde i do větší kapsy
Kvalitní záběry srovnatelné s Phantom 3 Professional
Nezapomíná se ale ani na kvalitní záběry, které nejsou pro tak malé a hbité drony zrovna typické. DJI to však s použitím Mavica i pro profesionální natáčení myslí vážně. Díky 1/2.3″ CMOS snímači s podporou 4K videa s 30 FPS lze záběry srovnávat i s modely Phantom 3 Professional nebo Phantom 4. U menších dronů je typické, že je použita elektronická stabilizace obrazu – tedy ořez videa z vyššího rozlišení. Při použití této technologie by byl Mavic schopen nahrávat video pouze ve Full HD rozlišení, a tak dostal podobně jako jeho kolegové gimbal se 3 osami.
Stabilizace funguje skvěle, negativem jsou nejspíše jen menší rozměry, kvůli čemuž je i stabilizace náchylnější na poryvy větru. Na některých videích si lze všimnout menších vibrací kamery. DJI to řeší speciálním plastovým krytem, který chrání gimbal před poškozením i nápory větru.
DJI Mavic Pro – kompaktní dron s vlastnostmi větších bratrů
Nový model od DJI přichází jako skvělé doplnění portfólia a přináší světu skladného drona, který ale pořizuje špičkové záběry ve 4K. DJI Mavic Pro není výjimečný jen svou konstrukcí, díky které se vejde pohodlně i do menšího batohu, ale i svými útrobami. Díky nejmodernějším technologiím a novým systémům OcuSync a FlightAutonomy může létat na vzdálenosti několika kilometrů a poradí si i s vyhýbáním překážek. Jeho let je rychlý a dlouhý (až 27 minut na jedno nabití), překvapila nás i stabilizace při „stání na místě“.
Cena novinky se vyšplhala těsně nad hranici 32 tisíc korun, což je srovnatelné s částkou za Phantoma 4. Před nákupem tak stojí uživatelé nad rozhodnutím, zda raději vsadit na drona s kompaktnějšími rozměry a skladností, nebo sáhnout po modelu Phantom 4, který je sice robustnější, ale zároveň i odolnější proti menším pádům a náporům větru.
Za zapůjčení děkujeme Martinovi Šrubařovi