DJI Matrice 600: Profesionální dron se špičkovou stabilizací Ronin MX (preview)

 • 8.9.2016
DJI Matrice 600

Nejnovější dron DJI Matrice 600 byl představen letos v dubnu a představuje to nejlepší od čínské společnosti. Měli jsme možnost novinku vyzkoušet – pojďme si ji v dnešním článku představit.

DJI Matrice 600 – to nejlepší od DJI

DJI Matrice 600 přichází jako vrcholný model řady, která je určena pro profesionální použití. Novinka s sebou přináší sérii vylepšení, ze kterých vyčnívá použití nejnovější řídící jednotky DJI A3 a podpora elektronického stabilizačního systému DJI Ronin MX. Díky tomu je možné drona využít v kombinaci s profesionálními kamerami RED, Blackmagic či ARRI. Nejnovější technologie DJI Lightbridge 2 umožní přenášet živé Full HD video až do vzdálenosti 5 kilometrů.

DJI Matrice 600 – profesionální dron

DJI Matrice 600 - profesionální dron

Díky šesti rotorům s aktivním chlazením dokáže dron DJI Matrice 600 unést až 6 kg, což umožní nasazení profesionálních gimbalů i kamer. Při použití kamerového systému DJI Zenmuse X5 vydrží dron díky 6 bateriím až 36 minut letu. DJI M600 je připraven pro provoz dvou pilotů, obsluhu drona i kamery ale zvládne ovládat i samotný pilot. Společnost DJI předesílá, že DJI Matrice 600 je sice plně profesionální nástroj, byl ale kladen důraz na velmi snadné nastavení a nutnost minimálního zásahu uživatelů.

DJI Matrice 600 - predstaveni

Design a konstrukce

Na rozdíl od DJI Matrice 100 sází nová generace na použit 6 rotorů, které přichází s aktivním chlazení. Neznamená to, že by součástí motorů byl i aktivní ventilátor, o chlazení se totiž stará vzduch proudící z vrtulí. Ve srovnání s řadou Phantom či Inspire se jedná o skutečné monstrum, rozměry 1668 x 1518 x 759 mm a maximální vzletová hmotnost 15,1 kg hovoří samy za sebe. Nohy podvozku se po vzletu sklopí, stejně tak v případě přistání.

Karbonové tělo a elektronika drona je odolná proti prachu, což usnadní létání v nepříznivých podmínkách. Po obvodu je umístěno 6 DJI baterií, které lze naštěstí zapnout pouze jedním tlačítkem. Zajímavostí jsou listy vrtulí, které se až po roztočení automaticky narovnají.

DJI Matrice 600 - konstrukce 4

Nejnovější řídící jednotka A3 a D-RTK

Chloubou DJI Matrice je nová řídící jednotka DJI A3 (Pro), která vylepšuje vlastnosti drona ve všech ohledech a umožní pro vyšší přesnost připojit až 3 antény GPS. DJI navíc umožňuje přidat systém D-RTK GNSS, který je přesnější než klasické GPS a navíc odolává rušení od kovových materiálů v blízkosti. Díky tomu lze dosáhnout centimetrové přesnosti.

dji-a3-ridici-jednotka

Inteligentní řídící jednotka A3 se dokáže adaptovat při použití různých kamerových systémů s odlišnou hmotností, aby byla při každém letu zajištěna maximální stabilita a přesnost letu. Samozřejmostí je použití aplikace DJI Go pro sledování živého přenosu videa, nastavování parametrů i kontroly údajů ze senzorů drona.

Letové vlastnosti jsou úctyhodné:

 • maximální rychlost až 18 m/s
 • maximální výška 2500 metrů nad mořem
 • rychlost stoupání až 5 m/s
 • odolnost větru o rychlosti 8 m/s
DJI Matrice 600

DJI Matrice 600

 • Rozlišení videa -
 • Rozlišení fotoaparátu -
 • Výdrž na baterii až 36 minut
 • Technologie přenosu obrazu Full HD digitální, DJI Lightbridge 2
 • Cena při uvedení na trh 150 000 Kč
 • Uvedení na trh duben 2016

DJI Matrice 600 - letani 1

Natáčení videa a stabilizace

Současně s DJI Matrice 600 představila čínská společnost nový stabilizační systém Ronin MX, který je s novinkou plně kompatibilní. Podpora ale čítá hned několik dalších stabilizačních systémů – řadu Zenmuse X či Zenmuse Z15. Jednotka DJI A3 podporuje přenos obrazu DJI Lightbridge 2, díky čemuž je možné přenášet video s rozlišením 1080p a 60 FPS až do vzdálenosti 5 kilometrů.

dji_ronin_mx

Vzhledem k tomu, že DJI Matrice 600 unese 6 kg, je možné používat lehké bezzrcadlové kamery, ale i „těžké“ profesionální kamery ve stylu RED Epic. Díky tomu je možné použít DJI Matrice na rozdíl od řady Phantom i pro profesionální účely a natáčení filmů. Limitem samozřejmě nejsou jen digitální kamery, dron může nést i infrakamery či speciální nástroje pro laserové snímání okolí a další. Část se stabilizací a kamerou umožňuje 360° rotaci.

DJI Matrice 600 - kamera a stabilizace 1

Výdrž baterie – až 36 minut ve vzduchu

Společnost DJI vyzdvihuje u nového 6bateriového systému především lepší rozložení hmotnosti, bezpečnost a vyšší mobilitu. Použití 6 baterií je bezpečnější v případě, že některá z baterií selže – na rozdíl od běžného použití jedné baterie dokáže DJI Matrice 600 pokračovat v letu. Menší baterie se rovněž lépe převáží než jedna rozměrná.

DJI Matrice 600 - konstrukce, baterie

Výdrž baterie je závislá především na letové hmotnosti drona, tedy na systému stabilizace a kamery. V případě nasazení DJI Zenmuse X5 dokáže DJI Matrice 600 vydržet až 36 minut na jedno nabití. Při plné zátěži s použitím systému Ronin a kamery RED (celková hmotnost 6 kg) klesne výdrž baterie jen na 15 minut. Přibližnou výdrž shrnuje následující graf přímo od DJI.

DJI Matrice 600 - vydrz

Špičkový dron s odpovídající cenou

U profesionálních dronů rozhodně člověk nemůže čekat úsporné náklady, spíše naopak. DJI Matrice 600 bez stabilizace pořídíte přímo z oficiálního obchodu za 5299 euro, tedy necelých 150 000 Kč. Za set drona a stabilizace DJI Ronin MX pak zaplatíte 6799 euro, tedy přibližně 180 000 Kč.

DJI Matrice 600 představuji profesionální drona, který uspokojí nejnáročnější uživatele. Díky nové řídící jednotce A3 a systému D-RTK GNSS je zajištěno ovládání s přesností na centimetry, přenos DJI Lightbridge 2 pak dokáže přenášet Full HD video až do vzdálenosti 5 km a celé dílo podtrhuje gimbal DJI Ronin MX.

Díky tomu lze na drona umístit i profesionální kamery (RED). Špičkové výbavě drona odpovídá i jeho vyšší cena. I tak si ale DJI Matrice 600 najde uplatnění u spousty zájemců po celém světě.

Za zapůjčení děkujeme Správě informačních technologií města Plzeň.

+ Přidat článek

Články od partnerů

+ Přidat článek