
Koncem roku 2016 společnost DJI představila novinku v podobě DJI Inspire 2. Ten zvládá 5,2K video ve formátu RAW nebo ProRes, vyhýbání se překážkám a přenosu FullHD videa na velkou vzdálenost. V minulém článku jsme vám ukázali, co obsahuje balení, a řekli si pár základních informací. Od té doby uběhla dostatečně dlouhá doba, po kterou jsme Inspire 2 testovali, a tak se s vámi nyní podělíme o pocity a zkušenosti.
DJI Inspire 2 – základní specifikace
Byť se na první pohled zdá, že je Inspire 2 totožný s Inspire 1, opak je pravdou. Ano, design se téměř nezměnil, ale každá součástka je nová nebo vylepšená. DJI Inspire 2 je nástupcem DJI Inspire 1 RAW, který byl představen v roce 2016 a který umožňoval záznam RAW formátu ve 4K rozlišení.

DJI Inspire 2 (Zenmuse X5S)
- Rozlišení videa 5,2 K
- Rozlišení fotoaparátu 20 Mpix
- Výdrž na baterii 20 minut
- Technologie přenosu obrazu DJI Lightbridge 2
- Cena při uvedení na trh 190 000 Kč
- Uvedení na trh prosinec 2016
Specifikace
- hmotnost: 4 kg
- maximální rychlost: 100 km/h
- doba letu: 25-27 minut (v praxi 20 minut s DJI Zenmuse X5S)
- baterie: 4 280 mAh, 97,58 Wh, 6S, 515 g (TB50)
- senzor vyhýbání překážkám: přední, horní a spodní
- aplikace: DJI GO 4
- přenos obrazu: DJI Lightbridge 2
Video recenze
DJI Inspire 2 – recenze (CZ/česky)
Velkou změnou u Inspire 2 oproti předchozí verze je ta, že jednotka, která zpracovává obraz, je umístěna v těle stroje. To umožňuje lepší rozpoložení hmotnosti a také lepší využití prostoru. Inspire 1 měl totiž jednotku pro zpracování obrazu včetně „velkého“ SSD jako součást závěsu s kamerou. Již na první pohled šlo vidět, že to není dobře, protože SSD disk spolu s jednotkou nepěkně trčely do prostoru. Výhodou však bylo, že se kamera dala sundat a používat například na populárním DJI Osmo. To teď není možné.
POZOR Žádný kamerový systém (včetně termokamery) z Inspire 1 není kompatibilní s Inspire 2.
DJI Inspire 2 dokáže být velmi hbitý. Se svou maximální vzletovou hmotností nepřekračující 4 kg dokáže vyvinout rychlost až 100 km/h v režimu Sport. Ten se dá přepínat přímo na vysílačce a slouží pro akčnější záběry. DJI uvádí výdrž na 1 pár baterií 25 minut při použití DJI Zenmuse X5S, což ale nemůžeme potvrdit. Při poklidném letu se ve vzduchu udrží přibližně 20 minut. V balení je dodávána nabíječka, který dokáže pojmout až 4 baterie (2 páry). Současně však dokáže nabíjet pouze 2 a to zabere zhruba 1-1,5 hodiny. Poté, co se všechny baterie nabijí, začne nabíječka dávat najevo zvukovými signály, že jsou baterie nabité – skvělá funkce!
Bezpečnost a baterie
Posunem vpřed je především bezpečnost celého systému. Inspire 2 je vybaven hned několika záložními prvky. To znamená, že dron obsahuje klíčové prvky hned hned 2x. V případě poruchy jedné z nich pokračuje dál v provozu. Týká se to řídící jednotky (IMU), barometru, regulátorů a také baterií. Ano, Inspire 2 létá na 2 baterie. Každá má kapacitu 4 280 mAh a má 6 článků. Pokud se stane, že se jedna baterie ve vzduchu porouchá, dron ihned nespadne, ale přistane za pomocí druhé baterie.
Pokud vezmeme v potaz, že díky všem těmto vylepšením narostla hmotnost DJI Inspire 2 oproti svému předchůdci o 1 kg, je přijatelné, že výdrž na baterii vystoupla „pouze“ o 5 minut z 15 na 20. Byť se to může zdát málo, ve světě dronů je každá minuta dobrá. Pro provoz takového stroje je žádoucí vlastnit hned několik párů baterií. Počítejte s tím, že za 1 pár baterií zaplatíte cca 10 000 Kč.
Letové schopnosti
S nadsázkou by se dalo říct, že Inspire 2 létá úplně sám. Při prvním odlepení od země jsme byli nadšení, s jakou lehkostí a přesností létá a drží se ve vzduchu. Po vysunutí nohou do letové polohy drží Inspire 2 ve vzduchu jako přibitý a jen tak s ním lehký poryv větru nezamává. Mohou za to výkonné motorky s nakloněním os lehce do středu těžiště pro lepší stabilitu a stejně tak i senzory pro vyhýbání překážkám. Na spodní straně jsou hned 2 senzory. Sonar pro určení přesné výšky a stereo kamera pro fixaci polohy vzhledem k terénu pod dronem.
Novinkou jsou senzory na přední a horní straně. Fungují podobně jako parkovací senzory u auta. Pokud se blížíte k překážce (až na vzdálenost cca 15 metrů), aplikace DJI GO 4 vám na displeji zobrazí číselně i graficky blížící se překážku. Pokud byste přeslechli i zvukovou výstrahu blížící se překážky, dron sám zastaví.
DJI Inspire byl vždy prezentován jako stroj, který dokáže ovládat 1 člověk nebo tým 2 lidí – ke stroji je možné připojit 2 ovladače. Pilot ovládá drona samotného a kameraman pomocí druhého vysílače ovládá spodní závěs s kamerou. Inspire 2 proto přišel s novinkou, kdy je na přední straně malá stabilizovaná kamerka s menším rozlišením, která slouží pro pilota. Kamerka vždy míří vpřed, díky čemuž pilot neztratí orientaci v případě, kdy se spodní kamerou druhý operátor otáčí do stran. Obrazy ze Zenmuse X5S a malé FPV kamerky jsou vidět v aplikaci současně, ale lze mezi nimi i přepínat.
DJI GO 4 – Spotlight Pro zastoupí 2. operátora
Silnou stránkou DJI produktů není jen hardware. Pro nově představeném produktu DJI Inspire 2 a DJI Phantom 4 Pro vznikla úplně nová aplikace DJI GO 4. Starší DJI GO bude určena už pouze pro starší produkty řady DJI. Nová aplikace nabízí mimo jiné i nové inteligentní režimy. Většinu z nich již známe, novinkou je ovšem režim s názvem Spotlight Pro.
Funkce režimu má nahradit 2. operátora – kameramana. Díky tomuto režimu je pilot drona schopen natočit dynamické záběry, které vypadají, jako by je točil tým 2 lidí. Princip režimu je jednoduchý – na displeji si tažením prstu označíte objekt (osobu, dopravní prostředek nebo například strom), kamera bude objekt automaticky sledovat a vy se můžete soustředit na let.
Jak přibývá funkcí a možností v aplikaci, tak pochopitelně narůstá i množství ovládacích prvků. Ve spojení s různými inteligentními režimy, sledováním baterií, 2 obrazů z kamer, histogramem, nebo třeba manuálním nastavením parametrů kamery je toho na displeji tolik, že občas nevíte, co je tlačítko a co pouhá informace. Některé tlačítka jsou tak malá, že na mobilním telefonu budete mít co dělat, abyste se na tlačítko vůbec trefili. Proto doporučujeme používat zařízení ideálně 9-10″ a pro nejlepší kompatibilitu a plynulost rovnou něco od jablečné značky.
Aplikace DJI GO 4 je dostupná jak pro Android, tak pro iOS zařízení.
DJI Zenmuse X5S – jak to vůbec natáčí a fotí?
Důvod, proč si DJI Inspire 2 pořídit, je jasný. Chcete natáčet profesionální videa a pořizovat fotografie. Pro tyto účely DJI aktuálně nabízí 2 systémy záznamových zařízení. DJI Zenmuse X4S a X5S. X4S je levnější varianta, která nabízí 1″ senzor a možnost záznamu až 4K videa při datovém toku 100 Mbit. Sami vlastníme lepší variantu, ale věříme, že se nám X4S brzy také dostane pod ruce, abychom jej otestovali a pořídili s ním nějaká ukázková videa a fotografie, o které se s vámi podělíme v jiné recenzi.
Pokud máte v plánu investovat do bezpilotního systému statisíce, spokojíte se jen s tím nejlepším. DJI Zenmuse X5S je v současnosti nejlepší systém pro záznam videa od DJI. Nabízí nekomprimovaný záznam až do rozlišení 5,2K ve formátu Cinema DNG nebo Apple ProRes. Datová náročnost těchto záznamů je tak vysoká, že už nestačí pouhé microSD karty pro ukládání záznamu. Je potřeba použít rychlé a velkokapacitní SSD disky, které se vkládají do těla Inspire 2 ze zadní strany.
Specifikace
- senzor: Micro 4/3″
- rozlišení senzoru: 20,8 Mpix
- rozlišení videa: až 5,2K (5280×3956 px)
- video formáty: h.264, h.265, Cinema DNG sekvence, Apple ProRes
- datový tok: až 4,2 Gbps
- foto formáty: DNG, JPG
- úložiště: microSD, SSD disk
Jak jsme již zmiňovali výše, kamera Zenmuse X5S neobsahuje jednotku pro zpracování obrazu. Ta je zabudovaná v těle DJI Inspire 2. Jmenuje se CineCore 2.0 a nabízí velmi pohodlné a propracované workflow (pracovní postup). Pokud máte vložený SSD disk a zároveň SD kartu, CineCore 2.0 dokáže ukládat 2 různé formáty současně. V aplikaci si pouze zvolíte, jaký formát chcete ukládat na SD kartu a jaký na SSD disk. To oceníte především v terénu, kde kolikrát není čas a dostatečně výkonný hardware pro přehrávání náročných RAW a ProRes formátů. Pak pro náhled videa sáhnete po záznamu z SD karty, kde se současně ukládá stejný záznam v menší kvalitě.
Ukázka záznamu videa
DJI Inspire 2 – ukázka záznamu
Na SD kartu lze ukládat pouze záznamy v h.264 a h.265 v maximálním rozlišení 4K a datovým tokem 100 Mbit. Naopak na SSD disk lze ukládat pouze Cinema DNG a Apple ProRes. Ano, pokud chcete využít potenciál DJI Inspire 2 a Zenmuse X5S, potřebujete SSD disk. Je potřeba si dát pozor, že nejmenší nabízený SSD disk (128 GB) neumožňuje ukládat video v největším rozlišení (Cinema DNG 5,2 K 4,2 Gbps). SSD jako takový by to zvládl, ale vlezlo by se na něj pouhé 4 minuty záznamu, takže DJI usoudilo, že tuto možnost raději softwarově zakáže. Každopádně fotografie se vždy ukládají na SD kartu.
Ukázkové fotografie
Kvalitě videa není v cenové relaci co vytknout. Je potřeba počítat s tím, že pokud budete z drona chtít dostat maximum, musíte investovat dost financí i jinde. Z důvodu velké datové náročnosti budete potřebovat hromadu úložného prostoru ve vaší střižně. Jen na největší disk, který DJI nabízí (480 GB), se vleze v maximální kvalitě 15 minut záznamu. Pro zpracování tak náročného formátu je potřeba dostatečně výkonný počítat a hromada úložného prostoru.
V praxi nejvyšší kvalitu nejspíše využijete jen zřídka. Hodně dobrý poměr kvalita/velikost nabízí Apple ProRes 422HQ. Na 480GB disk se vám vleze 51 minut záznamu v 5,2K rozlišení, což je už hodně přijatelné. Jen pro představu, jeden zahraniční server udělal porovnání záznamu X5S s kamerou Arri Alexa Mini (kamera, která bez příslušenství stojí téměř 1 mil. Kč). Hádejte, kdo v testu obstál lépe :-).
Závěr – pro koho je DJI Inspire 2 určený?
DJI Inspire 2 je rozhodně špičkový kus technologie. Svou obrazovou kvalitou konkuruje profesionálním kamerám, se kterými se točí filmy na velká plátna. Neznamená to však, že je určen pouze pro velká nahrávací studia. Právě naopak. Za přibližně 300 000 Kč pořídíte DJI Inspire 2 s profesionální kamerou DJI Zenmuse X5S a dostatkem náhradních baterií a SSD disků pro ukládání záznamu v maximální kvalitě RAW.
Musíme se zmínit o problémech, se kterými jsme se potýkali. Dnes je to již bohužel trend a je potřeba už tak nějak počítat s tím, že pokud si kupujete nový produkt, je téměř zaručené, že ne vše funguje tak jak má. Nás osobně nejvíce trápil problém, kdy se občas zasekl mechanizmus na zvedání nohou. Občas nešly zvednout a občas před přistáním zase naopak nechtěly dolů. Věříme, že to v následujících aktualizacích DJI brzy opraví.
Výhody
+ Kvalita kamery DJI Zenmuse X5S – 5,2K RAW.
+ RAW (Cinema DNG) a Apple ProRes kodeky.
+ Ergonomie (skladný a připravený k letu téměř okamžitě).
+ Stabilita, rychlost a plynulost letu.
+ Záznam na SSD disky.
+ Bezpečnosti prvky (redundance, systém vyhýbání překážkám).
+ Focus peaking (pomocník při ostření).
+ Vhodný pro tým 2 lidí ale také pro solo pilota/kameramana.
+ FPV kamera pro pilota.
– Systém vyhýbání překážkám – občas je spíše na obtíž.
– DJI GO aplikace má své mouchy – časem ji určitě vyladí k dokonalosti.
– Nakloněný horizont.
Provozování DJI Inspire 2 pro komerční účely je možné pouze s platným povolením pro letecké práce, které vydává Úřad Civilního Letectví. V opačném případě můžete dostat pokutu až ve výši 5 mil. Kč. Můžete si však najmout profesionály, kteří vlastní povolení k provozování leteckých prací.