Co je to dron a jaké může mít využití?

  • 10.8.2016
co je to dron a jake ma vyuzit 2

Co je to dron? Tak to je přece jasné ne, to je ta zlá věc co používá armáda k likvidování nepřátel, nebo to co donáší balíky Amazonu. Tak přesně něco podobné napadne většinu lidí, když se řekne slovo „dron“. Není se čemu divit, droni se v poslední době stávají fenoménem moderní doby a bulvární media nás informacemi o dronech bombardují ze všech stran. Nenechte se ale zmást, droni jsou tu už několik desítek let a používají se i k mnohem ušlechtilejším účelům než je vidět v televizi. V tomto článku si prozradíme co jsou to doopravdy droni, k čemu se dají využít a zdali mohou mít nějaké uplatnění v každodenním životě. Taky si nastíníme, jak by svět dronů mohl vypadat za několik let.

Co je to dron?

Pokud se mě zeptáte na otázku „co je to dron“ správně bych vám měl odpovědět, že je to slengové označení pro bezpilotní letadlo, neboli taky letadlo bez posádky – UAV (Unmanned Aerial Vehicle). Přestože dnes už bereme létání jako něco samozřejmého, stejně tak jako jízdu na kole, nebylo tomu tak vždy. Mnohdy docházelo ke ztrátám na životech, a to nejenom vlivem gravitace. Pro letadla se postupem času stával jediným omezením člověk a jeho fyzické limity. Proto se lidstvo zamyslelo jak zamezit ztrátám na životech a posunout vývoj o kus dále a začala vznikat dálkově ovládaná letadla bez posádky, tzv. droni. Ti se mohou vydat mnohem dál než by se kdy podíval letoun s lidskou posádkou a nemusíme se zde bavit jen o vojenských účelech, ale například meteorologické průzkumy, nebo výlety do kosmu.

Co je to dron a jake ma vyuziti 2 5

Jaké typy dronů máme

Drony můžeme rozdělit hned do několika kategorií, a to podle účelu ke kterému byly vyrobeny, nebo podle konstrukce. Podle účelu máme drony vojenské a ne-vojenské. V poslední době se taky začínají objevovat droni určeni pouze pro zábavu, nebo pro profesionální práci fotografů a filmařů. Můžeme se setkat s klasickou konstrukcí dronů, které mají křídlo/a, stejně jako známe u letadel, anebo několik vrtulí, které celý stoj udržují ve vzruchu a udávají mu směr letu. Drony pak ještě dělíme podle počtu vrtulí. Nejznámější jsou kvadrokoptéry se čtyřmi vrtulemi, ale můžeme se setkat i s hexakoptérou (šest vrtulí), oktokoptérou (osum vrtulí) atd. Vzhledem k tomu, že odvětví dronů aktuálně zažívá obrovský boom, brzo se jistě dočkáme dronů ještě mnohem rozmanitějších konstrukcí sloužící k účelům o kterých se nám dnes ani nesnilo. Drony se dále dělí na autonomní a dálkově ovládané. V běžném životě se setkáte spíše s těmi na dálku ovládanými. Autonomní drony využívá převážně armáda. Fungují tak, že se jim zadají úkoly a oni je sami/autonomně splní, a poté se vrátí a případně i sami přistanou.

K čemu droni slouží

V dnešní době je využití dronů opravdu rozmanité, jediné co je omezuje je vaše fantazie, zákony a výdrž na jedno nabití. S tou fantazií nežertuji, už dnes existují droni, kteří vám postaví dům, synchronně zatančí jako hejno komárů, nebo udělají selfie fotky z dovolené, ale o tom podrobněji až jindy. Zákony, tak to je kapitola sama pro sebe, navíc je to natolik mladý obor, že zákony a jejich dodržování se liší stát od státu. Někde je létání drony zakázáno úplně, s výjimkou těch vojenských, a někde můžete lítat, jak se vám zachce :). Česká republika je někde uprostřed a legislativu dronů u nás řeší tzv. UCL (úřad civilního letectví) a doplněk X. Baterie běžného drona vydrží na jedno nabití cca 10-20 min. létání, tím se tedy značně zužuje okruh jejich využití. Ale abychom si primárně odpověděli k čemu droni slouží dnes, je to hlavně pro vojenské účely (najdi a znič), průzkumné (např. při výbuchu munice ve Vrběticích), ale díky cenové dostupnosti se začínají hodně využívat pro zábavu, nebo pro komerční létání za účelem zisku (foto/video).

Co je to dron a jake ma vyuziti 2 2

Z čeho se dron skládá

Droni s křídly se většinou skládají z křídla samotného a nějaké pohonné jednotky, například vrtule. Pak jsou ale droni, které křídlo nemají a pro udržení ve vzduchu využívají vrtulí hned několik. Běžně se setkáte s vrtulovým dronem, který vypadá jako velké X, na jehož koncích jsou čtyři vrtule, ve středu pak najdete ovládací elektroniku a baterie. Výhodou okřídlených dronů je, že díky vztlaku které křídlo vytváří, mohou vydržet na jedno nabití ve vzduchu i několik hodin a zvládnou tak obletět velký kus prostoru. Nevýhodou je, že manévrovatelnost není tak dobrá jako u čistě vrtulových protějšků. Za to vrtulový dron má výbornou manévrovatelnost, ale tím jak musí každým okamžikem odolávat gravitaci a nemůže využít vztlak křídla nebo termiku, je jeho délka letu a doletu výrazně kratší. Na oba typy dronů se pak dá zavěsit od podvozku, který bývá většinou nezbytností, přes řízené střely, humanitární pomoc až po kameru, nebo fotoaparát. Už máte alespoň obecnou představu, co je to dron?

Co je to dron a jake ma vyuziti 2 8

Jak se droni řídí a kdo je ovládá

Dobrá otázka, jelikož víme, že dron je letoun bez posádky, ale někdo ho přece ovládat musí :). Většinou to funguje tak, že na zemi je člověk, tzv. operátor, který má v ruce ovladač a ten předává dronovi příkazy skrz radiové vlny. Stejně jako je tomu například u autíčka na dálkové ovládání. Zodpovědnost za drona tedy vždy nese jeho majitel. Nemusí tomu tak být ale na dlouho, jelikož už teď si operátor „pilot“ může vybrat z několika režimů ovládání. Buďto plně manuální, kdy vše řídí člověk, asistovaný, kdy v řízení vypomáhá elektronika umístěna přímo na dronovi (výška, gps, směr a rychlost letu, …), ale za nedlouho se setkáme s plně autonomními drony pokud to zákony dovolí.

Co je to dron a jake ma vyuziti 2 6

Jsou droni nebezpeční, máme se bát?

To v tuto chvíli záleží nejvíce asi na pilotovi (operátorovi), který drona ovládá. Pokud jste tedy nenaštvali souseda modeláře, nebo nepatříte k teroristické skupině, nic závažného vám nehrozí. Mnohem nebezpečnější je v tomto ohledu neznalost a touha lidí vyzkoušet si něco nového. Co je to dron, je to zbraň, nebo hračka? Vždy je dobré na drona pohlížet jako na zbraň a ne na hračku, stejně jako je tomu v případě osobního automobilu. Malý model drona vám sice poseká maximálně tak fíkus, nebo vyplaší slepice :), ale větší dron vás může obdarovat už několika stehy, a nebo pořádnou boulí na hlavě. Ať už jste divák, nebo pilot, doporučujeme používat selský mozek a nelétat nad lidmi.

Co je to dron a jake ma vyuziti 2 1

Věřím, že teď si už i vy dokážete odpovědět na otázku „co je to dron“ :)

+ Přidat článek

Články od partnerů

+ Přidat článek