Bezpečnost především. Jaké škody může dron napáchat?

  • 17.7.2016
  • 0
drone danger

Pohled na létající stroj se čtyřmi a více a vrtulemi je pro běžného člověka zážitkem, pro zkušené piloty pak rutinou. Zákony naší (ale i jiné) země ovšem zakazují přelet nad lidmi a v hustě obydlených oblastech. Přelet nad davem lidí by se vám mohl pekelně prodražit. A proč s tím vlastně zákonodárci tolik nadělají? Bezpečnost je až na prvním místě.

Bezpečnost především – padající dron a následky

Hmotnost většiny dostupných dronů s kamerou se pohybuje mezi 1,5 kg, některé modely ovšem mohou vážit i 20 kilogramů. Jistě si dokážete představit, jakou silou dokáže takový stroj udeřit po pádu z několika desítek metrů. Jelikož stále není zajištěna 100% spolehlivost dronů a jejich systémů, musíme přijmout a ctít již zmíněná bezpečnostní opatření. Nešťastných scénářů je hned několik a zajistit bezpečnost je rozhodně na místě.

Extreme Drone Crashes – Compilation 2015

Extreme Drone Crashes - Compilation 2015

Poškození cizího majetku

Častým, ale rozhodně příjemným scénářem je poškození majetku dalších osob. Při létání se může stát cokoliv a není ani důležité, zda se jedná o chybu pilota, což je nejčastější příčinou, nebo zda selže technika. Výsledek je zkrátka takový, že vrtulový dron vlétne do záhona, rozbije okno, poškrábe auto či způsobí jiná drobná poškození. Katastrofou nelze sice tuto situaci označit, přesto se od majitelů poškozených objektů či předmětů pochvaly nedočkáte.

bezpečnost - dron, nehoda

Myslet je ale potřeba i daleko hlouběji. Dron se může dostat ve větších výškách do křížku s letadlem a nešťastný náraz by mohl mít fatální následky. Dron operující ve výšce může rovněž poškodit rozvody velmi vysokého napětí a odříznout od přísunu elektrické energie spoustu osob. Kapitolou sama pro sebe jsou baterie, které se mohou po pádu letounu vznítit. Padající dron tak může založit obrovský požár, což sice na první pohled vypadá jako nápad hollywoodského režiséra, od pravdy ale není vůbec daleko. Dojít může i ke znečištění přírody – chemikálie v bateriích mohou po pádu znehodnotit zdroj pitné vody.

Každý dron jednou spadne. Nehledě na to jak dobrý jste pilot. V tomto je gravitace neústupná. Myslete na to!

bezpečnost - dron, požár

Oblíbeným předmětem v hledáčku dronů s kamerou jsou památky. I zde je ale potřeba být obezřetný – jak by se asi památkáři tvářili, kdyby dron procestoval oknem do veřejnosti ukryté komnaty, že?

Újma na zdraví

Nejhorší scénář nakonec. Zákaz létání nad lidmi je rozhodně opodstatněný, i když s ním řada pilotů nemusí souhlasit. Bezpečnost lidí okolo nás by ovšem měla být na prvním místě, což by v případě létání „nad hlavami“ rozhodně splněno nebylo. V případě neuváženého manévrování či chybě pilota hrozí poranění osob od vrtulí, které se točí okolo 10 tisíc otáček za minutu. Vězte, že karbonové vrtule, které se nezřídka používají, dokážou useknout prst dospělého člověka.

bezpečnost - dron

Ještě větší hrozbou je pád stroje z velké výšky. Droni dnes operují běžně ve výšce několik desítek až stovek metrů, ze které v případě volného pádu naberou obrovskou rychlost. Přičteme-li k tomu váhu několik kilogramů a nešťastnou náhodu, můžete dojít i ke smrtelnému zranění.

Létejte s rozvahou a rozumem

Univerzální příručka, kde a jak létat, neexistuje. I když zákon hovoří jasně, mohou nastat situace, kdy je létání zákonem povoleno, přesto hrozí zbytečné riziko újmy na zdraví či škoda na majetku. Pamatujte, že pro dobrý záběr není vhodné vždy udělat cokoliv. Spousta pilotů si možné následky vůbec neuvědomuje, přitom mnohdy stačí tak málo. Od kolegů z Andru Vision, jsme si vypůjčili inforgrafiku, kterou by měl znát každý pilot drona, nehledě na to zdali léta profesionálně, nebo jen hobby.

prikazani-pro-drony-andruvision

Komentáře (0)

+ Přidat článek

Články od partnerů

+ Přidat článek