
Pár kliknutí na displej, deset minut čekání a objednané zboží přistává na zahradě. Skutečně přistává? Ano, i tak může vypadat budoucnost v doručování pošty díky bezpilotním dronům. Amazon, jeden z největších internetových obchodů na světě, to se zapojením dronů myslí opravdu vážně. Kde je háček?
Amazon již testuje doručování balíků pomocí dronů
Nejznámější internetový obchod nezůstává pouze u planých řečí – doručování balíčků pomocí dronů již více než rok testuje. Představa do budoucna je jasná. Uživatel si přes webové rozhraní či aplikaci v mobilním přístroji objedná balíček a vybere jako způsob doručení drona. Doba doručení by se mohla pohybovat okolo 30 minut, poté vám na zahradě přistane bezpilotní letoun i s objednaným zbožím. Představa skvělá, že?
Amazon Testing Drone Delivery System
DHL Paketkopter delivery drone
Konkurence nespí. Přidává se Google i Alibaba
Souboj internetových obchodů se nejspíše přesune také na rozměry vzdušných bitev. A to doslova. Amazon byl sice možná první, koho vidina doručování bezpilotními drony zaujala, zdaleka ne ale jediným. O podobný způsob doručování se zajímá také Google či asijský obchod Alibaba. Google nicméně sází na jinou konstrukci drona, která na první pohled připomíná spíše tradiční vrtulový letoun. Dron od Googlu dokáže sice startovat a přistávat jako dron, za letu ale změní svůj náklon a díky křídlu dokáže letět o poznání rychleji, urazí větší vzdálenost a vydrží déle na baterii. Tato konstrukce má ale také, alespoň prozatím, jeden zásadní nedostatek – neunese balíčky s vyšší hmotností. Video zobrazuje pouze první prototyp, a tak není vůbec vyloučeno, že se již ve vzduchu prohání vylepšená verze s vyšší nosností. Tento projekt s názvem Project Wing vyvíjí Google ve své tajné laboratoři Google X.
Sok s asijskými kořeny, čínská společnost Alibaba, sází na podobný koncept jako Amazon. I zde probíhají testy dronů dlouho před tím, než budou nasazeny do reálného provozu. Do testování se zapojilo okolo 450 zákazníků Alibaba, dodáno bylo okolo 50 balíčků.
Google tests drone delivery service in Australian outback
Alibaba Tests Drone Delivery Service | CNBC
Zní to skvěle, ale…
Zaujal vás podobný koncept doručení balíčků a pošty? Vězte, že nejste jediní. Technologie zažily v posledních letech raketový vzestup a po stránce techniky dnes „roznášení“ balíků pomocí dronů není v podstatě problémem. Přesto je tento zajímavý koncept za dveřmi, které tvoří legislativa a zákony. Ty ve většině zemí hovoří jasně – letadla bez pilota není možné ovládat autonomně, tedy zadat stroji trasu, po které se automaticky pohybuje. Vždy je potřeba, aby měl pilot přímou viditelnost na stroj kvůli plné kontrole. No a doručení balíčku dronem, za kterým běží upocený pošťák s ovladačem, asi není ukázka pokročilé budoucnosti.
Zákony striktně zakazují také přelet nad lidmi a v hustě obydlených oblastech, což je rovněž pomyslná „stopka“ pro poštovní drony. V Číně jsou omezení ještě přísnější. Například během konferencí, u kterých zasedají „vysoce postavené hlavy státu“, je v okolí zakázáno létat dokonce i s kiteboardem. Přiznejme si jedno – padající dron o váze několik kilogramů opravdu představuje bezpečnostní riziko, které může znamenat nejen škody na majetku, ale i na zdraví. V současné době tedy legislativa vyčkává na technologie, které dokážou 100% zaručit bezchybný let dronů či dopad bez ztrát na majetku a životech za všech podmínek.
Jak to může vypadat za několik let?
V nejbližších měsících si rozhodně nikdo z nás balíček doručený dronem neobjedná, to už ale nemusí platit za několik let. Na internetu se již nyní objevují vtipná videa, která prezentují použití bezpilotních dronů pro doručování netradičních balíčků. Chcete nové štěňátko? Čerstvé sushi? Hamburger?